O pronájem lyžařského areálu na Ještědu má zájem slovenská společnost Tatry...

O pronájem lyžařského areálu na Ještědu má zájem slovenská společnost Tatry Mountain Resorts miliardáře Igora Rattaje. Slibuje tady velké investice. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Žádná charita, pivo může stát 60 korun, řekl miliardář usilující o Ještěd

  • 174
Jaké plány má slovenský miliardář Igor Rattaj a jeho společnost Tatry Mountain Resorts s lyžařským areálem na Ještědu, pokud ho získá do pronájmu? Ve středu se to mohli dozvědět lidé, kteří zaplnili zasedací místnost liberecké radnice.

Ještě než Rattaj začal své plány představovat veřejnosti, seznámil s nimi i zastupitele. Právě ti totiž budou rozhodovat, zda město na Ještěd soukromého investora pustí.

A právě oni si stěžují, že nemají dosud žádné informace.

„Jsou čtyři varianty, jak dál naložit s Ještědem. Ta první je nechat to, jak to je, s tím, že bude město ročně pokrývat milionové ztráty, druhá, že vytáhneme stovky milionů a zainvestujeme do areálu, jenže ty peníze v městské kase nejsou. Třetí, že najdeme silného investora a ta čtvrtá, že areál utlumíme,“ uvedl Tibor Batthyány, primátor Liberce.

Podle něj tak bude na zastupitelích, jakou cestu si zvolí.

Primátor: Odpadne dotování ztrát

Například Jiří Čeček, zastupitel za Změnu pro Liberec, bude prý při rozhodování limitován podmínkami, které se podaří vyjednat, aby se neopakovala situace, kterou už město zažilo s odchodem Snowhillu. Po něm převzalo úvěr, který splácí dodnes.

„Zajímalo by mě i to, co z příchodu Rattaje a z pronájmu Ještědu bude mít město, lidé, kteří nelyžují,“ ptal se zastupitel.

Podle Batthyányho bude přínosem už jenom to, že radnici odpadne dotování ztrát areálu. V loňské sezoně to bylo třináct milionů korun, v té předchozí dokonce 29 milionů. „To jsou peníze, které můžeme použít třeba na opravu školek nebo na silnice,“ podotkl primátor.

Lyžaři záměr vítají

Pokud by to bylo jen na lyžařích, Rattaj by si mohl areál pronajmout už zítra. Všichni, kteří na radnici dorazili, totiž nového investora vítají. Podle nich je to jedna z posledních šancí, jak Ještěd zachránit.

„Na Ještědu jsem vyrostl, teď působím jako lyžařský trenér a instruktor a vím, že areál není bez silného investora možné dlouhodobě udržet,“ podotkl Jan Lesák z Liberce.

A stejný názor měli i ostatní. „Kopec má šanci jen když tam přijde někdo, kdo zainvestuje. Akorát je potřeba dobře dohodnout i podmínky pro sportovní kluby, pro skokany,“ zmínil Jakub Čeřovský, generální sekretář Svazu lyžařů.

Mezi první akce, do nichž by se společnost TMR na Ještědu pustila, je vybudování nové červené sjezdovky Skalka. „Ta bude dostatečně široká a rovná. Kromě ní chceme investovat i do gastronomie a služeb pro lyžaře. Celkem tak ze začátku vydáme zhruba 250 milionů korun,“ uvedl Rattaj.

V dalších etapách, které už jsou ale závislé na novém územním plánu, chce TMR do Ještědu vložit dalších půl miliardy korun.

„Nečekejte ale, že sem přijde nějaký investor, který sem vloží miliony korun a nebude chtít, aby se mu vrátily. To není charita. Neslibuju proto, že pivo bude stát 40 korun, ale třeba šedesát,“ dodal s nadsázkou Rattaj.

Podle Zuzany Kocumové, zastupitelky za Změnu pro Liberec, by mělo dát město šanci i jiným investorům. „Bavila jsem se nezávazně s jedním a ten se svěřil, že pokud by bylo vypsané výběrové řízení, přihlásil by se do něj,“ prohlásila. O koho konkrétně jde, ale nechtěla říci.

O tom, zda nakonec Liberec areál na Ještědu pronajme, by mohli zastupitelé rozhodovat už na konci března. Primátor jim chce materiál předložit na březnovém zastupitelstvu.