Problémy se vznikem ghett jsou například na Tanvaldsku (ilustrační snímek).

Problémy se vznikem ghett jsou například na Tanvaldsku (ilustrační snímek). | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Kšeftování s chudobou na ubytovnách musí přestat, prohlašuje ministr

  • 10
Stop výnosnému byznysu s chudobou. Stát by měl zamezit sání peněz ze státní kasy, které tečou jako příspěvek na bydlení majitelům ubytoven, v nichž často za neadekvátní sumy přežívají sociálně slabí. Takový je jeden z výstupů z návštěvy ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby v Jablonci nad Nisou.

Ten sem mimo jiné přijel řešit otázku sociálního bydlení v rizikových oblastech. Ubytovny, kde často bydlí hlavně Romové, totiž nejenom vysávají státní rozpočet, ale vznikají z nich ghetta. V regionu se tak děje například na Tanvaldsku, ale problémy s ghetty má i Liberec.

"Ti lidé tam jsou v situaci, že jsou rukojmími nějakého majitele ubytovny, který profituje ze státních příspěvků na bydlení. Tohle je riziková oblast a měli bychom ji ve vládě řešit," uvedl v Jablonci Kuba.

Dodal také, že toto téma nakousl i na nedávné schůzce se zmocněnkyní vlády pro lidská práva Monikou Šimůnkovou. "Poprosil jsem ji, aby mi k tomuto problému vypracovala nějaký materiál a chci se pak s ní o tom bavit," doplnil ministr.

A jak celý ubytovací byznys funguje? Ceny za ubytování v domech, které jsou často v nevyhovujícím stavu, bývají přemrštěné. Někdy se vyšplhají až na deset tisíc korun pro čtyřčlennou rodinu. Ta na nájem nemá, a tak musí žádat stát o příspěvky na bydlení.

"Doplatky směřují rovnou na konta majitelů domů nebo ubytoven. Průměrný doplatek na jednu vyplacenou sociální dávku se měsíčně blíží ke 3 500 korun," prohlásil nedávno ředitel liberecké pobočky Člověka v tísni Lukáš Průcha. Doplatky pak chodí na účty majitelů ubytoven.

Senátor: Tohle nejsou podnikatelé, ale paraziti na státu

Daleko ostřejší slova k tomuto byznysu našel včera senátor a starosta Albrechtic v Jizerských horách Jaroslav Zeman. Majitel prosperující továrny na hračky Detoa se netají tím, že by chtěl problémy se sociálně slabými a zejména Romy řešit.

O majitelích ubytoven mluví jako o pijavicích na státním rozpočtu.

"Tohle nejsou žádní podnikatelé, ale s prominutím vydřiduši. Romové jsou jen jejich výrobní prostředek k obohacení. Sociální bydlení ano, ale ne za sedm, deset tisíc, ale za tři, čtyři i s energiemi. Ty příspěvky na bydlení musí stát regulovat. Jinak to bude jen super byznys za podpory státu," řekl Zeman, který Kubu do Jablonce pozval.

K řešení chce sehnat alespoň deset, patnáct členů parlamentu, aby se tímto faktem začala dolní komora zabývat.

O problému ubytoven a tím vznikajících ghett hovoří aktuálně vydaná zpráva takzvané Václavíkovy komise z Člověka v tísni. Ta upozorňuje na problém vznikajících ghett nejenom na například chudém a nezaměstnaností trpícím Tanvaldsku, ale i ve stotisícovém Liberci.

"Ve městě se nacházejí čtyři ubytovny a čtrnáct domů, kde se lidé z okraje společnosti nahromadili. Tísní se jich tam zhruba 1 100," stojí ve zprávě. Lidé tu pak často žijí tak chudě, že roste počet krádeží základních potravin i mýdla.