Výreček bělolící je menší africká sova. Obývá suché oblasti se stromy a keři. Loví nejrůznější bezobratlé živočichy, ale i drobnější obratlovce a ptáky. Snáší až tři vejce. | foto: ZOO Liberec

V liberecké zoo se narodili malí výrečci, surikaty i opičí „hopsakoule“

  • 0
Začíná jaro a s ním období výprav do zoologických zahrad. Ta liberecká se může s nadcházejícím teplým ročním obdobím pochlubit s řadou nově narozených mláďat. Návštěvníky tu potěší například miniaturní opička, vlci, surikaty anebo třeba africký výreček.

Nejmenší světová opička, kosman zakrslý, se dokáže vymrštit až do výšky pěti metrů. Právě tato úchvatná ochlupená "hopsakoule" patří mezi zvířata, jimž se během zimy narodila v liberecké zoo mláďata.

"Přibyli nám hned dva kosmani," řekl Jan Kubánek z marketingového oddělení zahrady. "Máme také dvě malé surikaty, dva výrečky bělolící a vlčky hřivnaté. Všechno pěkně po párech."

Kosmani a surikaty se sice řadí mezi nejmenší obyvatele zoo, ale žijí tak zajímavě jako málokterá jiná zvířata. Surikaty vytvářejí v Africe až třicetihlavé kolonie, kde panují velmi přísné přírodní zákony.

Skupinu ovládá jen jeden manželský pár. Nikdo kromě něj nesmí mít mláďata. Pokud se narodí surikaty jinému páru, dominantní samec a samice rozhodnou, jestli zůstanou naživu.

Surikaty mají až pět mláďat. Stará se o ně celá tlupa. "Podřízené samice dokonce kojí mláďata dominantních samic," podotkl Kubánek.

Vybrané surikaty plní role strážců, z vyvýšených stanovišť pozorují predátory v okolí a pokud se některý přiblíží, spustí hlídači povyk, podobný štěkotu. Jejich druzi a družky pak bleskově zahučí do nor.

Patnácticentimetroví kosmani si v zoo užívají bezpečí, jehož se jim v tropických pralesích Jižní Ameriky nedostává. Vzhledem ke své titěrnosti se často stávají kořistí dravých ptáků a hadů.

Ačkoliv jsou extrémně mrštní, pohybují se pouze výjimečně. Hodně času stráví v naprosto strnulých polohách. Kosmani žijí buď v párech, nebo ve skupinách do deseti kusů. "O mláďata pečuje otec, matka je pouze krmí," doplnil Kubánek.