Jan Štern připravuje svůj vyplavený dům na blížící se zimu.

Jan Štern připravuje svůj vyplavený dům na blížící se zimu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Mráz roztrhá naše domy, bojí se lidé postižení povodněmi na Liberecku

  • 11
Teploty pod nulou děsí obyvatele, kterým povodně na Liberecku vyplavily domy. Od srpna totiž budovy ještě nestačily úplně vyschnout a mráz může způsobit další katastrofu. Popraskání zdiva hrozí stovkám domů.

"Případná tuhá zima bude mít pro nevysušené domy fatální následky," říká likvidátor České pojišťovny pro severní Čechy Ivan Hajžin.

Osmdesát procent objektů doposud nevyschlo. "Je to pro lidi zoufalé. Plně nasáklé zdivo schne hodně dlouho, navíc bylo hodně deštivé počasí," dodává Hajžin. Hodně podle něj záleží na průběhu zimy. "Pokud teploty klesnou pod minus deset aspoň po dobu jednoho týdne, objeví se trhliny ve zdivu a domy začnou praskat," objasňuje.

Co může před zimou pomoci? Hlavně vysoušeče. Speciálně pro letité chalupy není voda ve zdech nic dobrého. "Dostali jsme jeden vysoušeč, a to ještě ne od obce, ale od sdružení Adra," posteskl si včera Vlastimil Šefr z obce Víska, jehož hrázděný dům stojí jen kousek od vody.

"My máme taky jeden, ale to je k ničemu, museli jsme si sehnat další, vlastními silami," přidala se Gabriela Hakenová, sousedka z podobně malebné hrázděné chalupy odnaproti. "Ale myslím, že barák tu zimu snad přežije. V zimě by mohly nastat problémy, když budou silné mrazy, ale spíš mám obavy z toho, co by se mohlo stát, kdyby se řeka na jaře vylila z břehů," dodal ještě Šefr.

Lidé potřebují informace i peníze

Nejhorší bude v zimě situace tam, kde se voda držela aspoň dvanáct hodin a zatopila minimálně přízemí. "Jde o stovky domů v Raspenavě, Heřmanicích, Dětřichově, v Hrádku, Chotyni, Bílém Kostele či Dolní Suché," vyjmenoval pojišťovák Hajžin.

Mráz však není jediné nebezpečí, které objektům hrozí. Při vyschnutí podloží a zdiva se začnou bortit hlavně dřevěné konstrukce. První zima po povodni definitivně ukáže, v jakém stavu se dům nachází. "Nejhůře jsou na tom chudší vesnické domky, které se stavěly z toho, co dům dal. Nebo ty, které jsou částečně podsklepené," domnívá se likvidátor.

Lidem radí na zimu neotloukat omítky zvenku. Vhodné je obložit dům izolací. Stačí přiložit polystyrén. Je třeba zabránit, aby do zdiva šel mráz. Uvnitř topit, vysoušet a příliš nevětrat.

"Venku je přílišná vlhkost vzduchu, při větrání se pouze natáhne do místností studený vzduch," říká. Důležité je, aby dům žil. Nejvíce přes zimu dostane zabrat barák, který je neobydlený.

Jan Štern připravuje svůj vyplavený dům na blížící se zimu.

Janu Šternovi vzala voda roh domu a stavení zanesla bahnem. Měl však štěstí, památkově chráněný hrázděný dům v sousedství museli majitelé zbořit.

U lidí vyvolávají obavy ze zimy psychické problémy. Potvrzuje to Martina Tvrdá z organizace Elva help. "Obávají se, co zima s jejich domem udělá," vysvětluje.

Elva help působí v Mníšku, Nové Vsi a Dětřichově. "Docházíme za lidmi do jejich prostředí, necháváme je mluvit, posloucháme, povzbuzujeme, nabídneme pomoc," uvádí.

Neziskové organizace si oblasti rozdělily, koordinují svoji činnost. Sledují jednotlivé domácnosti a zjišťují jakou kdo potřebuje pomoc. Nejdůležitější jsou peníze.

"Průměrně vyplatíme 12 až 15 tisíc korun na každou postiženou domácnost," informuje Igor Klimeš ze společnosti Člověk v tísni. Výjimečně lidé dostanou až dvě stě tisíc korun v případě, že přišli o dům a nebyli pojištěni.

Vznikají povodňové domy

V Hrádku nad Nisou, Chrastavě, Bílém Kostele a Heřmanicích začali s výstavbou povodňových domů. V Chrastavě je dvanáct rodin, které přišly kvůli velké vodě o bydlení.

"Dva povodňové domy vyrostou na Střeleckém vrchu v šibeničním termínu, stavbaři je musí dokončit do 6. února," vysvětluje starosta Michael Canov.

V Hrádku vzniknou nízkoenergetické domy vytápěné plynem. "Budou mít malé provozní náklady," sděluje starosta Martin Půta. Ministerstvo pro místní rozvoj poskytlo na jejich výstavbu 107 milionů korun.

Podmínkou je domy postavit rychle, mimo zátopovou oblast a na pozemku města. Obce je musí mít ve vlastnictví dvacet let.

,