Obžalobě z podvodu za téměř čtyři miliony korun při vybavování vysokoškolských

Obžalobě z podvodu za téměř čtyři miliony korun při vybavování vysokoškolských kolejí před lyžařským mistrovstvím světa v Liberci čelí (zleva) ředitel Kolejí a menz Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kračmar, pracovník technického dozoru společnosti Investing CZ Petr Patrman a účetní Syneru Jindřiška Máchová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Soud zprostil obžalované v kauze nábytku pro MS v lyžování. Už potřetí

  • 10
Okresní soud v Liberci zprostil obžaloby dva muže a jednu ženu v kauze s nedodaným, ale zaplaceným nábytkem pro rekonstruované koleje liberecké univerzity v souvislosti s lyžařským MS v roce 2009. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.

Obžalované soud zprostil obžaloby už potřetí. Proti předchozím rozhodnutím se státní zástupce odvolal a pokaždé uspěl. Tentokrát s ohledem na délku řízení požadoval trest při dolní hranici, která je dva roky vězení.

„Výsledek jsem očekával. Z mého pohledu je ale špatné to, že se trestní řízení ještě pořád vede, v roce 2015 se pořád bavíme o skutku z roku 2007. Bezúhonní občané, kteří by měli být obrazně řečeno vyznamenáni, že svým dílem přispěli ke konání mistrovství a že studenti mohli bydlet, že jsou předmětem trestního stíhání,“ řekl Oldřich Filip, obhájce obžalované Jindřišky Máchové.

Podle obžaloby trojice, kterou tvoří Jindřiška Máchová ze stavební firmy Syner, Petr Patrman z firmy Investing CZ (prováděla stavební dozor) a vedoucí kolejí a menz liberecké Technické univerzity Zdeněk Kračmar, podvodem dosáhla toho, že za nedodaný nábytek škola ze státní dotace zaplatila čtyři miliony korun. Celková rekonstrukce univerzitních kolejí přišla na zhruba 350 milionů korun.

Stát, o jehož peníze se především jednalo, žádnou škodu nenahlásil. Náhradu škody neuplatňovala ani univerzita.

Na nesrovnalosti přišel Nejvyšší kontrolní úřad a podal trestní oznámení. Pracovník úřadu při jednom ze soudních líčení vypověděl, že se ještě s tak velkým rozsahem pochybení nesetkal.

Obžalovaní se hájí, že stavební firma Syner provedla v hodnotě nedodaného nábytku jiné dodatečné stavební práce.

Samotný způsob náhrady za nedodaný nábytek se kontrolnímu úřadu také nelíbil.

„Vícepráce neprošly stavebním deníkem a nebyly ošetřeny dodatkem smlouvy,“ upozornil při hlavním líčení svědčící inspektor.

Podle zástupců stavební firmy byl projekt velmi špatně připravený a stavba se nezastavila jen proto, že by to znamenalo komplikace pro šampionát.

Celý případ je podle stavební firmy postaven na nepochopení technicko-ekonomických problémů provázejících stavby a nesmyslné snaze o jejich kriminalizaci.

, ,