Bývalý primátor Kittner (na snímku s Kateřinou Neumannovou) by rád MS viděl v Liberci znovu.

Bývalý primátor Kittner (na snímku s Kateřinou Neumannovou) by rád MS viděl v Liberci znovu. | foto: MAFRA

Pět let od lyžařského MS v Liberci zbyly jen dluhy, soudy a pokuty

  • 3
Nad Libercem se i pět let po lyžařském mistrovství vznáší hrozba, že bude muset státu kvůli přípravě akce zaplatit stamilionové sankce. Hrozba pokut, která dodnes omezuje rozvoj města, je temný rub největší sportovní akce v novodobých dějinách země.

"Sportovní a organizační stránka šampionátu moc chyb neměla. Ekonomická stránka akce je samozřejmě jiná věc a nelze ji rozebrat pár větami," hodnotí dnes někdejší prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová.

Firmy, které pracovaly pro organizační výbor, dodnes nedostaly zaplaceno přes sto milionů korun. Uspořádání šampionátu ale stálo mnohem víc a dodnes po něm zůstává pachuť.

Okolnostmi zakázek se zabývají antimonopolní úřad, finanční úřad i soudy. Prověřování finanční stránky celé akce stále není u konce a zřejmě potrvá ještě roky.

Po organizačním výboru, který skončil v konkurzu, zůstaly dluhy převyšující sto milionů korun.

Původně to vypadalo, že se o závazky podělí stát, lyžařský svaz a Liberec, dnes se k dluhům ale nikdo nehlásí.

"Jsem přesvědčena o tom, že Liberečané nemají doplácet na chyby druhých, a nemyslím, že by pro ně bylo přínosné přistoupit na nějakou dohodu s věřiteli, pokud na tom nebude participovat stát a Svaz lyžařů," uvedla současná primátorka Martina Rosenbergová.

Zhruba dvacítka firem po městu a Svazu lyžařů soudně vymáhá 37 milionů, za dva roky od podání žaloby se ale neuskutečnilo ani jedno stání. Soud byl třikrát odročen.

Firmám nezbývá než věřit, že své peníze ještě někdy uvidí. "Jsme přesvědčeni o tom, že jsme v právu minimálně morálním, a věříme, že zvítězí zdravý rozum," řekl zástupce věřitelů Vojtěch Hlaváček.

Pro Liberec je v současné době hlavní odvracení hrozby pokut, které by pro něj měly likvidační charakter. Kvůli údajným chybám ve veřejných zakázkách, jež se šampionátem souvisely, jich uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Liberci hned několik. Nejvyšší z nich činila 6,55 milionu korun.

Šampionát bych tu rád viděl znovu, říká Kittner

Ještě mnohem citelnější by pro Liberec bylo, kdyby musel vracet státní dotace. Stát na stavby, které souvisely s šampionátem, poslal 1,5 miliardy korun. Zatím vymáhá 400 milionů korun za chyby při výstavbě bytů v sedmi domech v Zeleném údolí. I proti této sankci se Liberec brání.

Podle náměstka primátorky Jiřího Šolce hrozba pokut značně ovlivňuje další rozvoj města. "Jen těžko můžeme plánovat dlouhodobě a koncepčně," konstatoval Šolc.

Navzdory všem reálným hrozbám slova Kateřiny Neumannové o povedené sportovní akci a jejímu pozitivním odrazu ve světě dnes souzní s úvahami, jestli by se město nemělo znovu ucházet o pořádání dalšího šampionátu.

Šampionát v Liberci by znovu rád viděl například tehdejší primátor Jiří Kittner. Za vzor dává italské Val di Fiemme, kde se mistrovství světa konalo v letech 2003 a 2013.

"V Liberci se s velkými náklady vybudovala spousta infrastruktury, která by se dala využít, a náklady na další mistrovství by byly daleko menší," uvedl.