Jezdí se hlavně na saních, ale když není sníh, vystačí kárka na kolech.

Jezdí se hlavně na saních, ale když není sníh, vystačí kárka na kolech. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Musherka a její psi se chystají z Jablonecka do norského bílého pekla

  • 1
Úspěšná česká musherka Jana Henychová z Jablonecka má v nohách denně dvacet kilometrů. Od léta tvrdě trénuje. Chystá se na start prestižního norského závodu Femundlopet. Před třemi lety se jí nepovedlo tento 600 kilometrů dlouhý extrémní běh zdolat.

Nyní věří, že smůlu začarovaného závodu prolomí.

„Musela jsem tehdy odstoupit po 410 kilometrech. Psi měli problémy a jejich zdraví je víc, než moje sportovní ambice,“ říká.

Podzimní přípravu zaměřila na sílu a tvorbu svalů. I její psi trénují s těžkou károu a postupně se i jejich tréninkové zatížení stále zvyšuje. Začali na třech kilometrech, dnes běhají až sedmkrát tolik.

S příchodem sněhu se opět počet kilometrů zvýší na 50 až 80 kilometrů.

„Těžko na cvičišti - lehko na bojišti,“ dodává Henychová. V prosinci se přesune výcvik a příprava do Skandinávie.

Femundlopet je jeden z nejdrsnějších závodů psích spřežení.

Závodníci i zvířata při něm vzdorují nástrahám tamních hor, deficitu spánku a únavě.

„Teploty extrémně klesají pod minus 40 stupňů Celsia. Časté jsou i sněhové vánice, takzvané bílé peklo,“ popisuje závodnice.

Musher musí strávit mnoho hodin na saních na nekonečných bílých pláních a pak najednou intenzivně pracovat, aby pomohl psům zdolat strmou stráň.

Přejíždějí se horská sedla s vyfoukaným sněhem a ledovými plotnami, ale i dlouhé úseky na nekonečných jezerech.

Jediná Češka na startu

Trať závodu se proplétá nejrozsáhlejším národním parkem jižní Skandinávie – Femundsmarka. Kříží i jezero Femund, jež této oblasti dalo své jméno.

Leží přímo na hranici se Švédskem a díky své šedesátikilometrové délce a šířce devět kilometrů se řadí mezi největší přírodní jezera Norska.

Závod má pětadvacetiletou tradici a jeho příští ročník startuje 6. února příštího roku z poklidného městečka Roros.

To se před kláním zaplní 190 závodníky, 1700 psy a širokým doprovodem. Kolem trati bude 700 dobrovolníků, bez kterých by se závod nemohl uskutečnit.

Henychová tam bude z Česka jediná. Hlavního závodu na 600 kilometrů se zúčastní 61 musherů z osmi zemí Evropy. Skoro tři čtvrtiny startujících tvoří Norové.

„Jen pět týmů - mezi nimi i já - bude startovat s čistokrevnými sibiřskými husky,“ upřesňuje musherka, která svou skoro třicetihlavou smečku výrazně omladila a častěji zapřahá feny než psy.

Jejím rekordem je 250km za 24 hodin a největším úspěchem dokončení závodu Finnmarkslopet na 1000 km za 8 dní a 16 hodin.

Zdolala ho v roce 2009 jako jediný Čech a stala se i vůbec první cizinkou, která běh dokončila. Na startu jí tehdy věřil jen málokdo, postupně si ale respekt mezi ostřílenými severskými borci vydobyla.