Do břišní aorty a do tepen na nohou lékaři pacientovi umístili cévní protézy. (ilustrační snímek)

Do břišní aorty a do tepen na nohou lékaři pacientovi umístili cévní protézy. (ilustrační snímek) | foto: Fakultní nemocnice Motol

Přežil v liberecké nemocnici šest těžkých operací. Na Vánoce mohl domů

  • 1
Šest těžkých operací během dvaceti dnů prodělal v liberecké nemocnici muž, jemuž se do těla dostala smrtelně nebezpečná nákaza. Každá operace trvala čtyři až pět hodin. Pacienta se podařilo zachránit. Na Vánoce je doma s rodinou.

"Splnilo se mu přání, aby Vánoce prožil doma se svou rodinou," řekl primář liberecké cévní chirurgie Jan Marušiak.

Muže lékaři opakovaně operovali už v minulosti. Do břišní aorty a do tepen na nohou mu umístili cévní protézy. Pronikla mu do nich však infekce a jeho jedinou šancí bylo, aby lékaři nakažené protézy vyňali. Současně museli najít jiný způsob, jak dostat krev do spodní části těla. Jinak by zánět mohl vyvolat prudké krvácení v místech, kam chirurgové pacientovi cévní protézy kdysi dali.

"Operace, jaké jsme v Liberci provedli, zvládli v minulosti jen naši kolegové z pražských klinik," poznamenal Marušiak.

Skloubit šest zákroků do jedné operace se nedalo. Chirurgové by pracovali nepřetržitě více než den. Přestávky mezi obtížnými operacemi se pohybovaly od jednoho dne až po jeden týden.

Lékaři zašili do pacientovy aorty a do tepen nové cévní protézy s ionty stříbra na povrchu. Infekcím odolávají lépe než staré implantáty. "Operaci komplikovalo, že muž měl zúžené tepny i na rukou, a museli jsme je nejdříve rozšířit," upozornil Marušiak.

Chirurgové propojili tepny pod klíčky s tepnami na stehnech. Šlo o dvě operace. Ale ani po nich se pacientovi neprokrvovaly nohy, a tak mu lékaři prodloužili bypassy až ke kotníku a k bérci - tedy až k lýtku a holeni. Nakonec odstranili z těla pacienta nakažené protézy.