Pro vítěze nakonec rozhodlo zajímavější architektonické řešení připomínající...

Pro vítěze nakonec rozhodlo zajímavější architektonické řešení připomínající broušený skleněný kámen. | foto: Hlaváček - architekti

V muzeu bude víc knoflíků, flakónků i šperků. A k tomu skleněný kámen

  • 0
Velké novinky chystá pro své návštěvníky Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Jeho stálé expozice procházejí rozsáhlou proměnou. Přibude nová stálá expozice historického šperku a k vidění bude řada dalších unikátních exponátů.

Významně se rozšíří také množství vystavených unikátních skleněných knoflíků, flakónů, luxusních nápojových souborů nebo prezentace současných výrobců.

Obměna se nejvíc dotkne expozice bižuterie, která bude doplněna o vložený samostatný celek historických šperků a spínadel, dosud umístěných v Galerii Belveder.

"Jedná se o jednu z nejcennějších částí našich sbírek, doslova o historický poklad. Proto jsme se rozhodli jej nabídnout přímo v hlavní budově," uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

Díky získaným dotacím z ministerstva kultury a z kraje se muzeu podařilo zrestaurovat desítky předmětů z tohoto mimořádného souboru, který pochází z Waldesova muzea.

"Stále ale zbývá odborně ošetřit velkou část předmětů, abychom je mohli nejen prezentovat na dalších výstavách, ale vůbec uchovat dalším generacím," řekla kurátorka sbírky a vedoucí oddělení bižuterie Kateřina Hrušková.

Muzeum rozšíří také prezentaci skleněných knoflíků, kterých vlastní více než pět milionů. Současní výrobci bižuterie pak najdou místo pro svou prezentaci nově po stranách hlavního schodiště.

Desítky toaletních souprav, luxusní stolní soubory

"Již řadu let spolupracujeme s řadou místních firem, které se u nás prezentují výběrem ze svých aktuálních kolekcí. Při jejich obměně nám vystavené exponáty ponechávají natrvalo ve sbírkovém fondu," doplnila Kateřina Hrušková.

V menší míře se připravované změny dotknou také expozice skla, kde se nově objeví desítky historických flakónů a toaletních souprav či luxusní stolní soubory firmy Lobmeyr včetně setu navrženého v roce 1913 pro rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este.

Rozšířena bude též prezentace designového a ateliérového skla z období po roce 1990.

Za nepohodlí nabízí muzeum návštěvníkům 20 procent slevu

Veškeré práce budou probíhat za běžného provozu, od února zhruba do konce května. To se samozřejmě dotkne přístupnosti jednotlivých expozic a pohodlí návštěvníků, což se muzeum rozhodlo kompenzovat poskytováním dvacetiprocentní slevy na vstupném.

Muzeum plánuje rovněž velkou přístavbu. Oslovilo šest architektonických kanceláří ke zpracování studie. O nich následně diskutovala ve dvou kolech odborná komise, prostor pro názory dostali i běžní lidé.

"Již od začátku byli jasní dva favoriti, oba z pražských architektonických kanceláří. Zaujali zcela jiným pojetím tvaru přístavby, které je v obou případech velmi šetrné ke stávající budově a nechává ji i nadále pohledově vyznít," doplnila Valečková.

Projekt zaplatí evropské fondy

Pro vítěze nakonec rozhodlo zajímavější architektonické řešení připomínající broušený skleněný kámen, který bude už při pohledu zvenku signalizovat vnitřní obsah a korespondovat s posláním muzea.

Na konci ledna byla proto s autorem studie, kterým je pražská společnost Hlaváček-architekti, uzavřena smlouva.

"Na projekt máme schválenu dotaci ministerstva kultury, pro jeho uskutečnění pak budeme hledat zdroje v evropských fondech," uzavřela ředitelka muzea.