Krkonošské muzeum v Jilemnici dostalo od svých příznivců peníze na vysněné...

Krkonošské muzeum v Jilemnici dostalo od svých příznivců peníze na vysněné podlahové hodiny, jež vznikly před sto osmdesáti lety ve slavné dílně Josefa Pochopa. Stály 132 tisíc korun. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dobří lidé nevymřeli. Chudým muzeím dávají dary za statisíce

  • 0
Heslo Národ sobě! platí i na začátku 21. století. Obyčejní lidé a firmy dávají v Libereckém kraji bohaté dary chudým muzeím. Jejich ceny jdou do statisíců korun. Třeba Krkonošské muzeum v Jilemnici dostalo od svých příznivců peníze na vysněné podlahové hodiny.

Ty vznikly před sto osmdesáti lety ve slavné dílně Josefa Pochopa. Stály 132 tisíc korun.

Štědrost mecenášů nepozdvihuje pouze Krkonošské muzeum.

Muzeum Českého ráje v Turnově obdrželo v minulosti dary za několik set tisíc korun. Sponzoři pomáhají rovněž Severočeskému muzeu v Liberci nebo jabloneckému Muzea skla a bižuterie.

„Sbírku na zakoupení nějakého exponátu jsme dělali vůbec poprvé a je ohromné, že potřebných sto třicet dva tisíc korun jsme získali za jedenáct měsíců,“ řekl ředitel jilemnického muzea Jan Luštinec. „Pouze do pokladničky v muzeu věnovali návštěvníci okolo třiceti pěti tisíc korun. Dávali tam drobné obnosy, ale také pět set nebo tisíc korun. Říkali, že mají naše muzeum rádi. Jeden pán dokonce do pokladničky vhodil tři pětitisícové bankovky.“

Ještě minulý týden scházelo Krkonošskému muzeu na drahocenné historické hodiny osmnáct tisíc korun. Poté, co reportáž o sbírce odvysílal Český rozhlas, se ozval Petr Rádl a poslal chybějící peníze.

„Získané podlahové hodiny jsou jedinými z dílny Josefa Pochopa, o nichž víme, že se dochovaly,“ prohlásil Luštinec. „Dokládají zručnost zdejších řemeslníků v první polovině devatenáctého století.“

Muzeum již schraňuje Pochopovy sloupkové hodiny a lidové nástěnné hodiny, odvozené od proslulých švarzvaldek. Pochop udělal v Jilemnici také slavné radniční hodiny, jejichž tři zvony odbíjejí čas každých patnáct minut.

Muzeum Českého ráje má díky mecenášům 500 exponátů

Podle Luštince byl největším sponzorem jilemnický patriot a podnikatel Jiří Machek. Na drahocenné sloupkové hodiny poskytl třicet tisíc korun.

Muzeum Českého ráje v Turnově si za posledních pět let připsalo díky mecenášům do sbírek zhruba 500 exponátů.

„Máme s nimi nejlepší zkušenosti,“ prozradila ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová. „Asi devadesát procent z našich nových exponátů byly dary.“

Muzeum Českého ráje obohatila například kolekce starého malovaného nábytku, mezi nímž vévodí čtyři skříně.

„Jeho cena je určitě několik set tisíc korun,“ podotýká Jakouběová. „Darem jsme dostali rovněž sbírku drahých kamenů a kovů. Věnovala nám ji vnučka zlatníka, který pracoval v Turnově před druhou světovou válkou.“

Jakouběová dodala, že mnoho darů pro muzeum by lidé mohli výhodně prodat ve starožitnictví nebo obchodníkům z Holandska. „Přejí si však, aby vzácné věci s velkou historickou hodnotou zůstaly tady a mohlo je obdivovat co nejvíce lidí,“ konstatovala Jakouběová.

Jablonecké Muzeum skla a bižuterie doplňuje své sbírky o velmi drahé věci s pomocí sklářských a bižuterních firem, mezi nimiž hraje první housle Preciosa. „Sponzoři mu přidávají peníze také na výstavy,“ poznamenává ředitelka muzea Milada Valečková.

Rovněž její kolega Jiří Křížek ze Severočeského muzea v Liberci spolupracuje se sklárnami, zaměřenými na výrobu luxusního zboží. Jejich dary by stály desítky tisíc korun. „Zadarmo dostáváme i vítězné práce ze sympozia umělecko-řemeslných škol,“ uvedl Křížek. „Mecenáši nám přispívají na restaurování exponátů.“