Záchraně historických tramvají se v Liberci věnuje sdružení Boveraclub.

Záchraně historických tramvají se v Liberci věnuje sdružení Boveraclub. | foto: Boveraclub

Je rozhodnuto. Muzeum tramvají za desítky milionů v Liberci nevznikne

  • 10
Projekt, který rozdělil Liberečany na dva protichůdné tábory, se nakonec neuskuteční. Dopravní podnik upustil od výstavby muzea tramvají na libereckém Výstavišti. Stavba muzea měla stát desítky milionů a liberecká opozice ho dlouhodobě kritizovala coby plýtvání penězi.

Důvody tohoto rozhodnutí jsou podle předsedy představenstva Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce Romana Šotoly ekonomické i politické.

"Ve chvíli, kdy zdražujeme jízdné, je nálada mezi Liberečany taková, že by
nám to těžko odpouštěli. To je prostě realita," konstatoval Šotola.

Vybudovat muzeum nedoporučil ani nedávný posudek auditorské firmy FSG Finaudit. "Centrum historie tramvajové dopravy považujeme za zátěž, která přispěje ke zvýšení zadluženosti a zhoršení hospodářského výsledku Dopravního podniku,“ stálo v posudku.

Ekonomický přínos by byl nulový, tvrdí posudek

Auditorská společnost uvedla, že provoz muzea by přinesl Dopravnímu podniku roční ztrátu milion korun. "Ekonomický přínos projektu je prakticky nulový," uvedl Finaudit.

"Centrum historie tramvajové dopravy by sice posloužilo k propagaci Dopravního podniku, lze však mít oprávněné pochybnosti, že by se díky němu zvýšil počet přepravených pasažérů," konstatoval.

Výstavbu muzea za téměř sto milionů korun by zaplatila hlavně Evropská unie, ale Dopravní podnik by musel přidat zhruba patnáct milionů korun. Sám má přitom dluhy.

"Dopravní podnik prosazuje Centrum historie tramvajové dopravy navzdory kritické zadluženosti města i svým závazkům, které přesahují tři sta milionů korun," poznamenal liberecký opoziční zastupitel a člen dozorčí rady Dopravního podniku Josef Šedlbauer.

"Všechny vlastní finanční zdroje bude navíc Dopravní podnik potřebovat na rekonstrukci tramvajové trati do Jablonce," podotkl. 

Stavba tramvajového muzea se nelíbila zejména opoziční Změně pro Liberec. Vadilo jí, že projekt zařazený do Integrovaného plánu rozvoje města by ukrojil miliony potřebnějším stavbám.

"Nedostává se na jiné potřebné, zejména tělocvičny u škol," připomněla liberecká zastupitelka za Změnu Kateřina Absolonová.