Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zabarikádoval se a vyhrožoval výbuchem plynu, hrozí mu deset let

  • 4
Svému známému sliboval, že ho naučí bojovat s nožem, manželce před lety vyhrožoval, že ji nožem zabije. V pondělí proti vojenskému veteránovi stála v Raspenavě zásahová jednotka a střídali se čtyři policejní vyjednavači. Čtyřicetiletý muž totiž hrozil, že pomocí plynu vyhodí do povětří celý dům.

„Problémy byly už dřív. Teď to vypadalo, jako by mu už definitivně hráblo a jsem si jistý, že by to klidně udělal. Měl puštěný plyn, přitom v okně kouřil,“ popsal dramatickou situaci soused Matěj Pivoňka.

Muž nakonec poslechl policejního vyjednavače a vzdal se. Liberecká kriminální policie jej nyní stíhá pro pět trestných činů. Za přečiny vydírání, nebezpečné vyhrožování, omezování osobní svobody, vyhrožování s cílem působit na úřední osobu a pokus zločinu těžkého ublížení na zdraví pokusu, mu nyní hrozí až desetileté vězení.

„Na muže byla uvalena vazba ze všech tří důvodů,“ řekla státní zástupkyně Daniela Karasová. Soud se obával, že muž uprchne, bude ovlivňovat svědky nebo znovu zopakuje to, co chtěl provést.

Policejní zásah začal momentem, kdy se na policii obrátila vystrašená žena. Měla strach o život, před agresorem ale i se dvěma dětmi stačila utéct. Muž se pak v domě zabarikádoval a vyhrožoval, že ublíží sobě i každému, kdo se ho bude snažit zachránit.

Na místo přijely policejní hlídky, zásahová jednotka z Ústí nad Labem, psovod i tým policejních vyjednavačů. Celkem třicet policistů. Vyjednávání trvalo tři hodiny, než se podařilo muže přesvědčit, aby dobrovolně opustil dům.

„Důvodem byly partnerské neshody,“ uvedla policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

Muž na facebooku v den, kdy chtěl dům vyhodit do povětří, napsal: „Dneska možná umřu ale budu mýt klid a víte co, může za to moje žena.“

Živého mě nedostanete, křičel

„Strýc se byl v domě večer podívat a v oknech měl prý nože. Během zásahu křičel, že ho živého nedostanou,“ popsal dramatické chvíle soused. „To už před asi dvěma lety ženě nožem vyhrožoval,“ dodal. O mužově agresivitě svědčí i další facebookový status z července. „Dneska někdo dostane přes držku. Dá bůh aby to skončilo podmínkou.“

V Raspenavě se mluví o tom, že muž, který se do města přistěhoval před šesti lety, sloužil ve Francouzské cizinecké legii. Do legie údajně vstoupil po vojně, tedy na začátku 90. let. Službu v cizinecké legii ještě tehdy mohl povolit jen prezident, jinak byla trestná a člověk mohl skončit až na osm let ve vězení. O mužově minulosti prý mnoho nevěděla ani jeho žena. „Zmínil se jen, že byl v Jugoslávii nebo ve Francii.“

„O tom, že byl v cizinecké legii a v Jugoslávii, mluvil. Ukazoval mi i zranění. Vím třeba, že uměl dobře zacházet s nožem, říkal mi, že mě naučí se proti němu bránit. O tom, že by měl nějaké potíže ale nevím,“ popsal výčepní z raspenavské restaurace Myslivecké zátiší, kde obviněný muž chvíli pracoval.

Vojenští navrátilci z válečných misí někdy trpí posttraumatickou stresovou poruchou. „U této poruchy se objevují deprese, sebevražedné myšlenky, případně vyšší impulzivita, výbušnost a podobně,“ přiblížil obecně možné potíže některých vojáků psycholog libereckého 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Jan Varga.

„Příznaky se objeví až po nějaké době a mohou přetrvávat roky. Pokud to není podchyceno, mohou mít problémy i do konce života,“ zdůraznil psycholog. „Ale těchto případů je u českých vojáků relativně málo. Přeci jen nemáme zase tak velké nasazení co se týče bojových operací,“ dodal psycholog.