Návrh na přeměnu bývalého areálu Textilany v Liberci | foto: Žofie Raimanová

Na místě liberecké Textilany může stát náměstí, navrhla studentka

  • 7
Výstava v budově libereckého magistrátu ukazuje práce padesáti studentů zdejší architektury. Ti si pro své návrhy stále častěji vybírají v krajském městě místa, o něž se nikdo nestará. Mezi mladými autory je i studentka Žofie Raimanová, která navrhla vytvořit z areálu bývalé Textilany městskou zástavbu.

Raimanová, která se objevila v nominaci na cenu Young Architect Award pro nejlepšího architekta do 33 let, sice vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ve svém projektu se ale zaměřila právě na Liberec a bývalý areál Textilany.

Young Architect Award

Jde o soutěž architektů ve věku do 33 let. Letos se přihlásilo 128 projektů, z toho do finále jich postoupilo 27.

Architekti zpracovávali své studie na několik témat - například Město a voda či Centrum a okraje. V této kategorii si odnesl cenu architekta Josefa Hlávky David Pavlišta za stavbu knihovny na Horním náměstí v Jablonci nad Nisou (více na toto téma zde).

V té samé kategorii si zase odnesly cenu čtenářů iDNES.cz studentky Barbora Šímová a Lenka Pechanová za rekonstrukci tiskáren v Liberci (čtěte o ní zde).

Ostatně, má k němu blízko. Narodila se tu a jezdívala sem za příbuznými, kteří nedaleko textilní továrny bydleli. "Chodívala jsem jako malá kolem té zdi, která areál obklopovala a vždycky pro mě znamenala takovou bariéru," svěřila se autorka.

A hranice ve městě byly i tématem její diplomové práce. "Začala jsem je zkoumat právě v Liberci a areál Textilany mi přišel jako ideální místo, které má potenciál se stát městskou zástavbou," popsala.

Ve svém návrhu protáhla ulici Na Bídě, podél níž "zasázela" domy s obchody v přízemí a s byty ve vyšších patrech. Vytvořila tu i náměstí. Celý areál rozdělila na dvě části - ta blíže k centru by byla více městská, dál od něj by vyrostly spíš bytové domy.

Zachovat chce i Modrý bod, jemu přisoudila roli muzea textilu. Naproti navrhla postavit vysoký dům, který by sloužil jako orientační bod a vstup do centra Liberce.

Studentka navrhla textilní muzeum

"Textilanu chápu jako určitého fantoma města, chtěla jsem ten vztah k textilu trochu oživit. I proto navrhuji textilní muzeum s moderními stroji, kde by mohli tvořit umělci a designéři," přiblížila Raimanová.

Fotogalerie

V prestižní soutěži Young Architect Award uspěli například dvě studentky s návrhem libereckých tiskáren nebo mladý architekt se svou vizí knihovny na jabloneckém Horním náměstí. (více o návrhu se dozvíte zde)

To, že jsou studenti liberecké architektury úspěšní, přisuzuje její děkan Bořek Šípek hlavně tomu, že se učí na malé fakultě.

"Počet studentů tady není tak vysoký jako v Praze a starost o ně je tak mnohem intenzivnější. Velké plus je to, že naši vyučující všechny studenty znají osobně, s každým hovoří, takže škola není tak anonymní. To má pak na kvalitu studentů velký vliv," přiblížil Šípek.

Samotný Liberec ale podle něj není nijak výjimečným městem, které by studentům nabízelo nevyčerpatelné množství míst pro jejich návrhy. "Ta nabídka je po celé republice i ve světě podobná. Není to tak, že by Liberec byl něčím unikátní," zdůraznil Šípek.

Areál bývalé Textilany v Liberci

Areál bývalé Textilany v Liberci