Šámalova chata na Nové Louce v Jizerských horách. Tady signál najdete, ale třeba na Holubníku ne. (ilustrační snímek)

Šámalova chata na Nové Louce v Jizerských horách. Tady signál najdete, ale třeba na Holubníku ne. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V částech Jizerských hor není signál. Turisté v nesnázích se nedovolají

  • 14
Dostali jste se v Jizerských horách do nesnází a potřebujete se dovolat pomoci? Na některých místech máte smůlu, váš telefon ohluchne. Příkladem je třeba oblast Žďárku, sedlo Holubníku nebo území nad Černým potokem. Jedná se přitom o místa, kudy vedou frekventované lyžařské i cyklistické trasy. A tak zde mohou potřebovat pomoc turisté v nesnázích.

„Mobilní telefony jsou tam naprosto hluché, signál tam nemají dokonce ani polští nebo němečtí operátoři. Nedovoláte se na horskou službu, ani na krizovou linku sto dvanáct,“ upozornil na problém Zdeněk Rajsigl, předseda krajské komise turistického značení Libereckého kraje.

Sám byl letos svědkem toho, jak se zraněný cyklista marně snažil dovolat záchranářům. „Zranění tehdy naštěstí nebylo vážné, ale najezdil jsem tam několik kilometrů, než se mi podařilo najít signál a přivolat pomoc,“ zmínil Zdeněk Rajsigl.

Značkaři Libereckého kraje byli průkopníky služby, kdy se na směrovníky Klubu Českých turistů začaly dávat i tabulky s telefonními čísly na horskou službu. Dávají se hlavně tam, kde je potřeba součinnost horské služby k tomu, aby pacienta přepravila k sanitce. „Je velká škoda, že se lidé nedovolají všude. Pak si mohou myslet, že je systém k ničemu,“ míní Zdeněk Rajsigl.

 Do velkých potíží se dostanou zranění lyžaři nebo cyklisté, kteří se do hor vydají sami. Pokud nepotkají nikoho, kdo může jít hledat signál.

„Problém to je značný. Řešili jsme několik úrazů, kdy kvůli tomu, že v místě bez signálu trvala záchrana zraněných lidí dlouhou dobu. Hrozilo prodlení, navíc se dostali do většího stresu, protože se nemohli dovolat pomoci a nevěděli, co mají dělat,“ přiblížil Pavel Horký, pracovník Horské služby pro Jizerské hory.

Nejčastěji hrozí nebezpečí cyklistům a běžkařům

K vážným úrazům cyklistů patří podle něj vážná zranění hlavy, pokud lidé jezdí bez přilby nebo ji mají špatně upevněnou. Padají nečekaně ve větší rychlosti a nárazy jsou daleko tvrdší. Běžkaře zase častěji postihne srdeční slabost nebo podchlazení spojené s vyčerpáním.

Dokrytí oblastí bez signálu považuje Pavel Horký za velmi potřebné. „Zraněným turistům, lyžařům nebo cyklistům by se pomoc dostala daleko dřív.“ K těžkým úrazům dochází velmi často v „hluché“ oblasti Žďárku například při závodě Author Cup. Mnohokrát se stalo, že se pomoci nemohli dovolat dokonce ani samotní organizátoři.

„Problém za ty roky už známe a snažíme se tam mít hlídku s vysílačkou. Člen horské služby tam ale nemůže být vždy,“ varoval Horký.

Operátoři o potížích se signálem vědí. Šíření signálu brání terénní nerovnosti nebo stromy. Jenže signálu se „hluchá“ místa zřejmě hned tak nedočkají.

„Nejmenší pokrytí signálem evidujeme v málo osídlených a zároveň geograficky hodně členitých oblastech. Pokrytí této oblasti lze zajistit za cenu velmi vysokých nákladů. Většinou tu neexistují vhodné stavby pro umístění základnových stanic, proto je třeba zajistit výstavbu stožárů, budování dlouhých elektropřípojek a přístupových cest. Návratnost těchto investic je ale mizivá,“ přiblížila problém Lucie Jungmannová, mluvčí O2.

„Jizerské hory navštíví ročně statisíce lidí. Pro operátory je bohužel důležitý údaj o bydlišti. Neuvědomují si ale, že návštěvníci jsou lidé, kteří jsou zvyklí mobilní telefon používat a mimo jiné zvyšují operátorům tržby,“ kontruje Zdeněk Rajsigl.