Podvody s pančovanou naftou nepřestávají. Ilustrační snímek

Podvody s pančovanou naftou nepřestávají. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Mizernou naftu tankujete pořád. Denně přijíždějí další kamiony s olejem

  • 30
Akce celníků skoncovala s gangem, který na Liberecku pančoval naftu a dodával ji českým i německým pumpám. Podle odborníků podvody s mísením olejů s naftou běží dál. "Víme, že do Česka míří denně několik kamionových zásilek, které přepravují oleje," říká Aleš Hrubý z Generálního ředitelství cel.

"Zločinecké organizace je pak následně zneužívají pro pohon motorů a končí na veřejných nebo neveřejných čerpacích stanicích," upozornil Aleš Hrubý, který na generálním ředitelství vede jednotku potírání celních a daňových podvodů.

Za technické oleje se totiž nemusí platit spotřební daň. Neprocházejí ani celoevropským sledovacím systémem. Na kamionech zároveň nemusí být ani oranžovo-černá cedulka upozorňující na nebezpečný náklad. Navenek tak vozidla nebudí podezření.

"Bohužel, nejen Celní správa České republiky, ale ani jiných evropských států nedokáže sledovat dopravu těchto olejů, které jsou původem z Německa, Polska, Litvy nebo Lotyšska. Odhalit se podaří jen zlomek," doplnil Hrubý.

Současná kauza (o odhalení případu čtěte více zde) je jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků, které souvisí s dovozem olejů míchaných posléze s naftou.

Poprvé také dokázala, že pančovanou naftu tankují i řidiči v Německu. Doposud si tam mysleli, že se Německa tento problém netýká.

Zločin, za který v prosinci padla i obžaloba, měla na svědomí sedmičlenná skupina. Dovážela minerální oleje z rakouské a německé rafinerie. Podle zfalšovaných dokladů měly českým územím jen projet, končily ale v průmyslovém areálu v liberecké Ostašovské ulici.

Tam je gang mísil s naftou a putovaly k provozovatelům benzinových čerpacích stanic nejen v Libereckém kraji. Obžalovaným hrozí za zločin zkrácení daně tresty od 5 do 10 let.

Pozorná žena objevila podezřelou fakturu

Odhalení dopomohla náhoda a zároveň chyba, jíž se gang dopustil. První indicii k jeho odhalení totiž objevila pozorná pracovnice finančního úřadu. Při kontrole firmy, co obchoduje s pohonnými hmotami, si všimla podezřelé faktury na výrobu rumunského razítka.

Případu se chopili celníci a rozjeli mnohaměsíční operaci s krycím názvem Sokol. Dokazování je velmi náročné. Gangy používají vysoce sofistikovaný systém k zamaskování podvodů.

"Zboží se dokladově tváří, že opustilo republiku, ale zůstává fyzicky stále tady," dodal Hrubý.

Podobný případ odhalili celníci vlastním šetřením v Libereckém kraji i před rokem. Při akci s krycím názvem Willy bylo nakonec zadrženo osm lidí z Libereckého kraje. Trestní stíhání bylo zahájeno i proti dvěma právnickým osobám.

Mezi loňským lednem a prosincem zdokumentovali celníci 131 kamionů, které mířily z Německa na naše území. Celkem přepravily 3,39 milionu litrů oleje. Protekl nádržemi tisíců aut.

"Náklady mířily do Libereckého, Plzeňského a Ústeckého kraje. Daňový únik je v tomto případě na spotřební dani třicet sedm milionů, na dani z přidané hodnoty dvacet šest milionů korun," zmínil Aleš Hrubý.