Testy odhalily pančovanou naftu na pumpách AC Petrol. Ilustrační snímek

Testy odhalily pančovanou naftu na pumpách AC Petrol. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Možná jste ji tankovali i vy. Podvodníci vydělali miliony ředěním nafty

  • 161
Nic netušící řidiči téměř dva roky tankovali naftu smíchanou s technickým olejem. A dokonce na řadě čerpacích stanic v kraji. Rozsáhlé podvody s minerálními oleji měla na svědomí dobře organizovaná skupina sedmi lidí vesměs z Libereckého kraje.

Tím, že ze zahraničí dovážela minerální oleje a následně je mísila s naftou, způsobila státu prokázané daňové úniky za 54 milionů korun. Teď rozsáhlý případ míří k soudu.

Skupině hrozí za zločin zkrácení daně tresty vězení od pěti do deseti let."Máme velmi pádné důkazy a je jich celý řetězec. Stejně jako přiznání pěti obviněných," říká k podané obžalobě krajský státní zástupce Martin Tvrdík.

Celníci sledovali černé obchody s pančovanou naftou řadu měsíců, aktéry policie zatkla počátkem června 2011. Hlavní a gangu skončil ve vazbě.

V čele skupiny stál sedmačtyřicetiletý muž z Dolní Suché na Liberecku.

Jeho firmy Miroslav Staněk - Autoconnection a Rist podle obžaloby nakupovaly minerální oleje v německé a rakouské rafinerii a dovážely je do České republiky.

V průmyslovém areálu v liberecké Ostašovské ulici se oleje podle obžaloby mísily s motorovou naftou. Obžalovaný vlastnil několik firem, ty mimo jiné ve Smržovce, Hrádku nad Nisou a Liberci-Doubí provozovaly čerpací stanice s názvem AC Petrol.

V nich následné testy odhalily pančovanou naftu. Nafta ale končila i v jiných čerpacích stanicích, aniž by to jejich provozovatelé dodnes věděli. Firmy si totiž objednávaly od společnosti vlastněné obžalovaným mužem v dobré víře naftu. Nedostaly čistou, ale smíchanou s technickým olejem.

Pančované nafty přibývá

"Podobné chování velmi škodí slušným provozovatelům čerpacích stanic. Bohužel se to v posledních třech letech patrně děje ve větší míře a narůstá to. V této době k nám podle celníků chodí z Polska nebo přes Německo zboží deklarované jako technický olej, ale ve skutečnosti je použito jako palivo," říká Ivan Indráček, předseda Společenství čerpacích stanic.

A nic nepoznali patrně ani samotní řidiči, protože použitý olej měl podobné fyzikální vlastnosti jako nafta, odlišoval se jen viskozitou nebo bodem vzplanutí. Možné poškození motorů obžaloba neřeší, zabývá se jen daňovým únikem.

Ten vyšetřovatelé za dvacet měsíců vyčíslili na čtyřiapadesát milionů korun. Zločin krácení daně tkví v tom, že skupina vozila oleje, za které neplatila spotřební daň.

Fiktivní doklady a falešná razítka

Navíc vůbec neplatila daň z přidané hodnoty, protože na hranicích vždy deklarovala jen reexport do jiné země. Rumunska nebo Polska. Řidiči k tomu používali falešná razítka, jimiž opatřovali fiktivní doklady.

"V těchto zemích vůbec nebyli, cisterny mířily většinou do Liberce, kde se oleje míchaly s naftou," podotkl státní zástupce Martin Tvrdík.

Kromě čtyř řidičů jsou obžalovány i dvě ženy. Ty například vyhotovovaly dodatečné faktury nebo obhospodařovaly fiktivní firmy, do kterých měly oleje mířit ze zahraničních rafinerií.

Zatímco u výše daňových úniků mají vyšetřovatelé jasno, čistý zisk se nepodařilo stanovit. Dá se ale počítat s tím, že byl značný. Jedna z firem hlavního organizátora si například pořídila automobil Lamborghini Murciélago.

Obžalovaný také provozoval autokrosovou stáj. Cena jeho nemovitosti, zajištěné v trestním řízení, byla odhadnuta na deset milionů korun.

O tom, že v letech, o kterých hovoří obžaloba, šlo patrně o rozšířenou praxi, hovoří i státní zástupce. "V německých a rakouských rafineriích nakupovala minerální oleje v obrovských množstvích celá řada českých firem," podotkl Martin Tvrdík.