Náměstek primátora Jan Korytář působí také v ekologické organizaci Čmelák.

Náměstek primátora Jan Korytář působí také v ekologické organizaci Čmelák. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Korytář chtěl městské peníze pro svou organizaci. Opozici se to nelíbí

  • 6
O malou domů se pokusili dva náměstci libereckého primátora. Tvrdí to alespoň opoziční politici. Karolína Hrbková a Jan Korytář podle nich chtěli získat peníze z Ekofondu města pro svou organizaci Čmelák, v níž figurují jako její členové.

„Jde o klasický střet zájmů, který se tady ukazuje v celé nahotě,“ zdůraznil Jiří Šolc, zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj.

Spolek Čmelák - Společnost přátel přírody žádal o 125 tisíc korun na obnovu zanedbaných nebo nevyužívaných pozemků ve vlastnictví města.

„Přidělení dotace přitom neschválili ani hodnotitelé ani samotná rada města a přesto návrh náměstkyně Hrbková předložila zastupitelům,“ doplnil další z politiků Starostů Jaroslav Zámečník.

Podle nich je naprosto nepřípustné, aby o dotace žádal ten, kdo pomáhal tvořit pravidla pro jejich poskytování. „My už dlouhodobě kritizujeme střet zájmů, který by měl být ošetřen samostatně přísnějšími pravidly. Zatím se ale nic takového nestalo,“ poznamenal Šolc.

Politici navíc upozorňují na to, že problém představuje i samotný obsah projektu. Čmelák žádá peníze na práci, kterou by měl zajistit ze svého rozpočtu magistrát.

Čmelák supluje práci magistrátu, ohrazuje se zastupitel

„Podle nás jde ve skutečnosti o skryté zakázky na služby, které spadají do gesce náměstkyně Karolíny Hrbkové. Místo, aby zajistila řešení zanedbaných lokalit, případně vypsala veřejnou zakázku na zpracovatele projektů, tak místo něj navrhne svoji neziskovku, a to přímo a bez soutěže,“ doplnil Michal Hron, šéf Starostů v Liberci.

„Ten projekt není o tom, že by vzali lidé ze Čmeláku hrábě do ruky a šli něco dělat, ale jenom suplují práci magistrátu,“ uzavřel Šolc.

Náměstkyně Karolína Hrbková se ale takovému nařčení brání. Zastupitele navíc, stejně jako Jan Korytář, upozornila na to, že je ve střetu zájmů a o přiklepnutí dotace nebude hlasovat.

„Projekt Čmeláka je zaměřený na pozemky, které jsou v majetku města a s pomocí dobrovolníků je chtějí dát do pořádku. Jsou to nadstandardní práce, které si město nemůže z kapacitních důvodů dovolit,“ vysvětlila náměstkyně.

Čmelák se chtěl postarat například o území u Pivovarských rybníků, pokračovat v obnově lokality Temná ulice či upravit parčík Památný buk u kina Varšava.

„Byli bychom rádi, aby se Liberečané zapojovali do péče o své okolí. Projekt počítá i s monitoringem míst, které je potřeba zvelebit,“ dodala Hrbková.

Čmelák žádal nejvyšší příspěvek

Střet zájmu kritizují také opoziční sociální demokraté. Politici ze Změny pro Liberec se prý snažili protlačit své projekty už na minulých zastupitelstvech. Neúspěšně.

Většina z jejich členů totiž figurovala v organizacích, které o dotace žádají, a tak nemohla hlasovat. Proto tentokrát žádosti rozdělili do více bodů.

„Pokud by se i nadále na zastupitelstvu schvalovala tabulka jako celek, přihrávání veřejných prostředků sobě samým by Změně pro Liberec neprošlo nikdy. Chybělo by jí přesně tolik hlasů, kolik lidí ze Změny je spojeno s obdarovávanými organizacemi,“ prohlásila Martina Rosenbergová, zastupitelka za ČSSD.

Čmelák žádal z Ekofondu nejvyšší příspěvek, téměř čtvrtinu sumy z celkové výše dotace pro třináct projektů. Nakonec jej ale nezískal. Čtrnáct zastupitelů z třiatřiceti bylo proti, pouze šest pro.