Turisty oblíbené Bozkovské jeskyně.

Turisty oblíbené Bozkovské jeskyně. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jeskyňáři chystají stezku. Ukáže staré pece i geologickou historii

  • 6
Bozkov bude mít nové lákadlo pro bloumající turisty. Kromě tamních dolomitových jeskyní tu chystají šestikilometrový naučný turistický okruh. Jsou na něm vyhlídky, krasové útvary v údolí říčky Vošmendy, ale hlavně krásná podkrkonošská krajina.

Ten obrázek je v Bozkově už léta stejný. Autobus vyklopí turisty na parkovišti, ti dojdou pár stovek metrů ke vchodu k jeskyním a po prohlídce jedou domů. Nebo se maximálně podívají na kostel Navštívení Panny Marie na tamní návsi. Víc nic.

Vesnice s pěti sty obyvateli s nejznámějšími jeskyněmi v Čechách nemá jak turisty udržet. To by se mělo od příští turistické sezóny změnit.

Obec ve spolupráci s krajem a tamními jeskyňáři připravuje naučnou, zhruba šestikilometrovou rodinnou stezku. Kromě výhledů do kraje připomene nedávnou historii v podobě vápenných pecí a pálení vápence či železářskou historií.

Okolí Bozkova, ale také Jesenného, Roztok či Škodějova proslulo báňskou činností. Těžila se tu především železná ruda, která se tu i pálila. Stezka nakoukne také do vzniku krasových jevů v údolí Vošmendy a vysvětlí, proč se voda v ní donedávna ztrácela.

„Myšlenka na vybudování stezky pochází z roku 2011, kdy kraj přišel s nápadem obnovit původní naučnou stezku z osmdesátých let,“ říká Vratislav Ouhrabka, bozkovský jeskyňář, který stál u první naučné stezky před třiceti lety.

Nejzajímavější částí stezky bude údolí Vošmendy

Ta původně scházela do údolí Kamenice, na Bohuňovsko, k vlakovému nádraží, aby se odtud zvedala k Bozkovským jeskyním. V druhé části přecházela kopec ve směru na Roztoky a scházela do údolí říčky Vošmendy a Podbozkovem zpět. A právě na druhou část nová naučná stezka se dvanácti zastaveními a třemi vyhlídkami navazuje.

Nejzajímavější zřejmě bude šestisetmetrová část sevřená v hlubokém údolí z čistého krystalického vápence - Přírodní rezervace údolí Vošmendy. Tahle miniaturní chráněná oblast o rozloze asi čtrnácti hektarů ohromí statisíci kvetoucími bledulemi na jaře a třeba spícími netopýry v létě.

Kdysi se tu voda v říčce ztrácela do podzemí. Od té doby, ve tři kilometry vzdáleném lomu v Jesenném přestali těžit, tu naopak voda ze země vyvěrá. Vodní anomálie poukazuje na další rys zdejší krajiny.

Je celá protkaná puklinami a skalními otvory. Dokonce nedaleko stezky objevili jeskyňáři rozsáhlý podzemní systém, který stále zkoumají.

Otevřeno má být na začátku příští turistické sezony

„Puklinová jeskyně je zhruba 85 metrů dlouhá, ale zcela nepřístupná. Je nepříjemná i pro jeskyňáře, kdy průchody jsou hodně vytvořené na úzkých prasklinách, vzájemně proti sobě lomených a posunutých. Ani neuvažujeme, že by mohla být někdy přístupná veřejnosti. Je velmi nebezpečná a snadno by se mohlo stát, že by se tu mohl někdo zaklínit,“ tvrdí Ouhrabka.

Přesto o ní bude stezka vyprávět. Tamní zastavení upozorní na jeskynní život, ale i ukáže, jak voda proniká podzemím. A protože je zdejší terén podmáčený, povede část cesty na poválových chodnících.

Novou naučnou stezku otevřou v Bozkově na začátku příští turistické sezóny. Přijde na 640 tisíc korun, přičemž 560 tisíc se podařilo získat z operačních fondů životního prostředí.