Horní náměstí v Jablonci, kde kašna dříve stála.

Horní náměstí v Jablonci, kde kašna dříve stála. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Německého rytíře Rüdigera „odsunuli“, teď se socha do Jablonce vrátí

  • 2
Jablonec chce vrátit na Horní náměstí kašnu a sochu rytíře Rüdigera. Dílo od evropsky významného sochaře Franze Metznera padlo po druhé světové válce za oběť vlně ničení připomínek němectví.

Dílo vlastně prodělalo opožděný odsun za původními německými obyvateli Jablonce. Originály jsou totiž od šedesátých let v Neugablonz v Bavorsku. Do Jablonce se proto mají vrátit repliky.

Jablonec chce při jejich vytváření mimo jiné spolupracovat se střední sochařskou školou z Hořic.

Kašna na Horním náměstí v Jablonci na dobové fotografii.

Jedná se o jeden z plánů souvisejících s oslavami blížících se významných výročí města. Příští rok totiž Jablonec slaví 150 let od povýšení na město. Jablonec se chce při té příležitosti zaměřit i na další památky.

„Kopírování soch a kašen by mohl někdo zpochybnit, pomýšlet na originály by ale rozhodně nebylo správné. Dnes jsou tato umělecká díla s Neugablonz velmi úzce spjata, rytíře má ve svém logu mnoho firem. Německá strana s námi ale bude spolupracovat, není vyloučeno ani to, že by třeba přispěli na repliku,“ vysvětlil jablonecký primátor Petr Beitl.

Neugablonz (neboli „Nový Jablonec“) je čtvrť Kaufbeurenu, partnerském městě Jablonce. Nový domov tam nalezlo několik tisíc Němců vysídlených po válce z Jablonce nad Nisou a okolí.

Sochaři byla inspirací Píseň o Nibelunzích

Město kašnu a sochu odkoupilo v šedesátých letech a instalovalo ji vedle kostela, který je ostatně stejně jako jablonecký kostel zasvěcen Nejsvětějšímu srdci Páně.

„V návratu děl do Jablonce vidím hlavně zajímavý příběh sochy a toho, jak se podařilo zpětně navázat vztah s městem, kam odešla spousta bývalých obyvatel Jablonce. Je to přihlášení se k historii města a zmoudření,“ míní Petr Beitl.

Cenu replik ještě nechtěl odhadovat. Stejně jako to, zda se replika kašny na náměstí objeví už při oslavách výročí. „Záležet bude na rozpočtových možnostech, projekt by mohly podpořit i fondy. Rozhodně se budeme snažit dostat projekt co nejdál. Naší minimální ambicí je poklepání na základní kámen,“ řekl primátor.

Sochaři Franzi Metznerovi byla pro vytvoření postavy rytíře Rüdigera inspirací středověká Píseň o Nibelunzích. Sochu původně vytvářel k padesátému výročí zmařeného atentátu na císaře Františka Josefa.

Měla stát ve Vídni před Votivním kostelem, rada ale sochu odmítla. Pak o ni projevil zájem starosta Jablonce Karl R. Fischer a od roku 1923 vystřídala na podstavci v parku u kostela sv. Anny Josefa Druhého.

Nakonec s kašnou zakotvila na důstojnějším místě na Horním náměstí, kde tvořila urbanistický celek s nově vybudovaným kostelem Nejsvětějšího Srdce Ježíšova.

„Snaha o návrat kašny a sochy je správný krok. Tento chybějící fragment by zpětně Horní náměstí urbanisticky doplnil. Náměstí by bylo historicky úplné. Byl by to i impuls k tomu, aby se s náměstím začalo něco dělat. Není v uspokojivém stavu,“ domnívá se kurátor městské galerie Jan Strnad.