Exmoderátor Novy Slávek Boura napsal o nedamovském poltergeistovi knihu. "Byl...

Exmoderátor Novy Slávek Boura napsal o nedamovském poltergeistovi knihu. "Byl jsem u několika neuvěřitelných věcí, snažili jsme se s entitou komunikovat, ona jednou odpověděla hodem škváry velikosti ragbyového míče do zad jednoho ze stavebníků. Stál metr ode mne," dosvědčuje Boura. | foto: archiv S. Boury

Za poltergeista nabízejí skeptici tři miliony, Nedamov řeší i Slávek Boura

  • 2
Samovznícení, levitace předmětů, věci padající znenadání na stavební dělníky. Bizarní příběh jako vystřižený z Akt X se píše na Českolipsku ve vsi Nedamov. Ve zdejším rekonstruovaném penzionu se podle svědků dějí nevysvětlitelné jevy, které má podle nich na svědomí poltergeist, tedy bytost známá z literatury i hororových filmů.

Události dokonce vyšetřovali kriminalisté a hasiči. Jejich závěry se však od svědků řádění duchů zásadně liší.

K paranormálním úkazům v Nedamově prý docházelo během šesti dnů od 26. června 2016 do 2. července téhož roku. Majitelé domu povolali na pomoc parapsychology, kněze i různé lovce duchů, po jejichž zásahu se bytost údajně téměř odmlčela. Dodnes prý o sobě dává sporadicky vědět.

Policie existenci poltergeista vylučuje

„Během těch šesti dnů se tam vyskytlo přes čtyřicet samovznícení i nehořlavých předmětů a přes desítku létajících předmětů i s útokem na člověka. A vzhledem k ničení majetku ohněm, podala majitelka trestní oznámení na neznámého pachatele. Byli tam tedy policisté, kriminálka, hasiči, specializovaný tým na detekování akcelerantů hoření včetně speciálně vycvičeného psa a... pachatel neznámý, nikdo nic neví a případ se uzavřel. Od ledna 2017 se tam sem tam něco přihodí ať vizualizací, spánkovou paralyzací, nebo zvuky. Ale už nic strašného,“ popisuje Slávek Boura, někdejší moderátor Novy a autor knihy o nedamovském poltergeistovi. Dům patří jeho rodinné známé, a proto se o případ začal zajímat.

Policisté sice připouštějí, že pachatel zůstává neznámý, ale existenci poltergeista vylučují. „Odborná vyjádření z oboru mechanoskopie a chemie nám odpověděly naprosto jasně a konkrétně na to, jak k poškození předmětů v domě došlo. Nicméně v této souvislosti jsme nikoho neobvinili, neboť se nepodařilo určit konkrétního pachatele a vyšetřování dne 20. září loňského roku ukončili,“ konstatuje mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. „Žádné nevysvětlitelné jevy se však nepotvrdily,“ dosvědčuje mluvčí.

Boura nepřipouští racionální základ jevů

Boura odmítá připustit, že zmíněné jevy mají zcela racionální základ, kterým může být například snaha o zviditelnění. „Celkem nedávno byly doby, kdy ani špičkoví vědci nevěřili na elektřinu či satelity, nevěřili v bezdrátový přenos energie, nanotechnologie. A vida, dnes jsou tyto věci samozřejmostí,“ říká.

Jako důkaz toho, že v Nedamově skutečně řádil poltergeist a ne nějaký vtipálek, uvádí následující historku. „Nevěřil byste, jak nervózní byl speciálně vycvičený pes, který měl vyčuchat akceleranty hoření. Jeho psovod mu musel neustále dávat do tlamy gumový míček, aby se pes specialista uklidnil, až zneklidnil i svého pána.“

Hasiči mají však i pro toto podivné chování vysvětlení. Mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová zdůrazňuje, že pes se naopak choval ukázkově.

„Prohledávání takto velkého prostoru není možné s jedním psem provádět nepřetržitě, a proto je třeba mu dát na chvíli volno. Jelikož pes svou práci bere jako hru, očekává za ni odměnu. V tomto případě gumový míček. Zneklidnění psovoda mohlo být způsobeno maximálně přítomností tolika lidí a jejich dokumentace prohledávání místa psem. Toto je jediný nestandardní jev, který na místě byl. Za normálních okolností je veřejnost z místa vykázána policií,“ osvětluje událost Štrauchová.

Hořelo na 22 místech

Hasiči v nedamovském penzionu zaznamenali 22 míst hoření. Jednalo se převážně o požáry tuhých látek, které buď samy uhasly nebo byly uhašeny.

„Byla nalezena místa, kde proběhlo hoření neznámé kapalné látky na jinak nehořlavém nebo nesnadno hořlavém materiálu. Tato látka zde zanechala stopu, ze které však ani zkoumáním v laboratoři nebylo možné zjistit její přesný druh. To nasvědčuje použití malého množství látky a jejímu celkovému vyhoření. V místech, kde došlo k rozšíření požáru, a která byla hašena, došlo ke zředění látky. Na každém místě se vyskytovaly nějaké hořlavé materiály, ať už pevné nebo kapalné. Informace o studeném ohni také nebyly pravdivé. V místě hoření docházelo k tepelné degradaci okolního materiálu - projevy hoření tak byly zcela standardní,“ boří teorii o požárech založených duchy Štrauchová.

Astroložka: Ne duch, ale čtyři parazitické entity

Svědci podivných událostí si ovšem i nadále stojí za svým: v Nedamově se prý dějí věci mezi nebem a zemí. Nejhlasitější zastánkyní teorie o poltergeistovi je známá česká léčitelka a astroložka Renata Lopourová z Prahy. Ta přišla s velmi odvážným tvrzením, že poltergeistem ve skutečnosti nebyl duch, ale celkem čtyři parazitické entity, které se přivtělily k osobě staršího muže, co v penzionu s rodinou přebýval.

Tým zasahujících psychotroniků v čele s Renatou Lopourovou na kolečkovém křesle, zcela vpravo majitelka nemovitosti.

„Pán byl v nemocnici v narkóze, kde nejčastěji dochází k přivtělení. Tři tyto entity byly duše, jedna byla démon. Všechny se živily duševní a životní energií muže. Poslala jsem je do Barda, tedy mimo náš svět, kde nemohou škodit,“ odpovídá mnohoznačně psychotronička Lopourová.

Redakcí oslovení odborníci však mají na události zcela jiný názor. Leoš Kyša, předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos, který obhajuje a šíří poznatky současné vědy, tvrdí, že jde jen o ́ezocirkus ́.

Odměna za důkaz? Tři miliony

„Dosud nikdy se neprokázalo, že by tyto fenomény byly reálné. Naopak - pokud byl jev dostatečně prozkoumán, došlo ke zjištění, že se velmi často jedná o podvod - zpravidla mladý člověk, který toužil po pozornosti nebo měl nějaké psychické problémy, tyto ́nadpřirozené jevy ́ vytvářel. Zapaloval třeba ručníky, papíry na stole, rozhazoval nábytek a podobně. Zde mnohdy pomohly onoho poltergeista usvědčit buď skryté kamery nebo přiznání samotných aktérů, která přichází ale až po dlouhých letech. Je pro tyto lidi velmi těžké přiznat, co se skutečně stalo, zvlášť, když okolo běhají nadšení záhadologové, psychotronici a jiní nadšenci, a o existenci poltergeista nepochybují a šíří jeho slávu skrze média do celého světa. Postavit se těmto lidem s pravdou pak pro aktéry bývá často nemožné, a proto to činí až s velkým odstupem času,“ myslí si Kyša. Podle něj může dojít i k přisouzení nadpřirozené příčiny obyčejné události.

„Rozjede se absurdní cirkus, kdy si lidé vymýšlejí další události, nafukují běžné jevy nebo nadšeně rozvíjejí historky, které nejsou pravdivé, jenom aby byli zajímaví. Z jedné zapálené utěrky je pak čtyřicet zdokumentovaných případů náhlého vzplanutí před padesáti svědky a z jednoho spadlého květináče pohybující se nábytek v rytmu tanga,“ glosuje předseda spolku Sysifos.

Klub proti fenoménu poltergeista vystupuje dlouhodobě. Vypsal dokonce odměnu tři miliony korun tomu, kdo existenci takových jevů či schopností vyvolávat takové jevy, prokáže. „Pokud nám tady řádí poltergeist tak masivně, jistě by to mohli nadšenci kolem něj se pohybující prokázat a odměnu získat,“ vybízí Leoš Kyša.