Také Bedřichov trápí nedostatek sněhu.

Také Bedřichov trápí nedostatek sněhu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Počasí ničí lyžařské areály. Hůř bylo jen v zimě po revoluci

  • 4
Liberecký kraj, tradičně do značné míry ekonomicky závislý na zimním cestovním ruchu, ničí letošní počasí. Podobně slaboučká zima jako letos postihla region naposledy před sedmi roky. V uplynulých pětadvaceti letech pak byly nejhorší lyžařské sezony 1989-90 a 1997-98.

"Na začátku letošního ledna byl sníh v okolí přehrady jen místy, což pamatuji naposledy před sedmi lety," říká hrázný z Josefova Dolu Pavel Ševčík.

Počasí v okolí největší přehrady v Jizerských horách sleduje více než dvacet let. Podle Ševčíkových záznamů se v roce 2007 objevil sníh v Josefově Dole po vánoční oblevě znovu až na konci ledna.

Tehdy odpadla Jizerská padesátka, což se s vysokou pravděpodobností stane i letos. V zimě 2013-14 sněží zatím stejně málo jako před sedmi lety, kdy hrázný naměřil u přehrady do poloviny ledna nejvýše 20 centimetrů sněhu. Rekordem probíhající zimy bylo necelých 29 centimetrů z osmého prosince.

O den později z nich však zůstalo pouze 20 centimetrů.

"Pak sněhu ubývalo až do dvacátého druhého prosince, kdy připadlo asi pět centimetrů nového. Leželo tady okolo patnácti centimetrů," podotýká Ševčík. Josefodolská přehrada se rozprostírá ve výšce 730 metrů nad mořem.

Vánoční obleva tam však sníh rychle ukusovala a před pár dny vyskákaly kolem přehrady velké odtáté plochy. V noci na pátek třetího ledna přichumelily symbolické tři centimetry, poprašek se ovšem dlouho neudržel.

V zimě 1990 jezdili v Rokytnici dva týdny

Daleko nejmizernější byla v Libereckém kraji zima 1989-90. Jak rychle začala, tak rychle skončila. Těsně po Sametové revoluci, jež se rozhořela 17. listopadu, uhodily mrazy a sníh pokryl celé Česko. Hory jím tenkrát překypovaly.

"Měli jsme tenkrát nějakou akci na soušské přehradě," poznamenává Ševčík. "Přijeli jsme tam dvanáctsetrojkou, ale odjet jsme odtamtud už nedokázali."

Před polovinou prosince 1990 však přišlo prudké oteplení a lyžovalo se vůbec nejméně za poslední čtvrtstoletí.

Vleky na krkonošskou Lysou horu jezdily přibližně dva týdny a TJ Spartak Rokytnice zůstala kvůli extrémně nepříznivému počasí takřka bez příjmů. Vlekaři zedničili a přivydělávali si dalšími pracemi, aby měli z čeho žít.

Z údajů Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že od 17. prosince 1989 do 14. února 1990 byly sjezdovky v Rokytnici holé nebo je pokrývalo jen několik centimetrů sněhu. Více než 30 centimetrů se objevilo až 16. února, ale pouze na jediný den. Přišla prudká obleva a 25. února zůstala Rokytnice znovu bez sněhu.

V únoru se fotbalisté před zápasem opalovali na mezi

Podobně si rozmary počasí zahrávaly s lyžaři v Harrachově, kde 6. února 1990 vystoupila teplota ve stínu na 14,4 stupně.

Pětadvacátého února vystoupala teplota v Harrachově na 13,2 stupně. Ve stejný den padl v pražském Klementinu historický rekord. Teploměr tam ukázal plus 18,5 stupně.

"Pamatuji, že jsme tehdy hráli v Liberci fotbalový zápas a před ním jsme se opalovali na zelené, vyhřáté mezi," vzpomíná bývalý pravý obránce Sokola Plavy Vladimír Mařas. Kolem josefodolské přehrady se v roce 1990 nedalo lyžovat celý leden. "V únoru to šlo devět dní a v březnu jedenáct dní," vypočítává Ševčík.

V roce 1998 mohli běžkaři u přehrady jezdit pouze od 20. ledna do 14. února a jedenáct dní v březnu. V Rokytnici měli v sezoně 1997-98 sjezdovku z Lysé hory v provozu pouze kolem dvaceti dnů.

Zimy 1989-90 a 1997-98 by nyní nedopadly pro lyžařská střediska tak strašně. Například před dvaceti čtyřmi lety panovaly v Krkonoších silné holomrazy od 26. prosince do 15. ledna.

Kdyby tehdy existovala moderní technika, dokázala by děla pokrýt sjezdovky až půlmetrovou vrstvou technického sněhu. Vydržel by navzdory teplému počasí nejméně do půlky února.

Loni a před čtyřmi lety zima svírala hory ještě v dubnu

Čím dříve zima v Jizerských horách a Krkonoších uhodí, tím rychleji bývá obyčejně po ní. Například v sezoně 2007-2008 pokrývalo zem u josefodolské přehrady 60 centimetrů sněhu už 19. listopadu.

V druhé polovině ledna však nastala obleva a nedostatek sněhu trápil lyžaře po celý únor.

V Liberci se málem nekonaly závody Světového poháru v klasickém lyžování. Šlo o generálku na MS a pořadatelé nakonec navozili do města sníh bez povolení z chráněného území v Jizerských horách. Padly za to vysoké pokuty. "Už prvního března se sníh kolem přehrady vyskytoval jen místy a zima skončila," tvrdí Ševčík.

Zima se naopak táhla v roce 2009. Na začátku dubna ležel u přehrady skoro metr sněhu. Roztál až kolem dvacátého dubna. Ještě úmornější zima panovala loni. V polovině dubna obklopovalo přehradu půl metru sněhu a zmizel až na konci měsíce.