Redakce oficiálního věstníku olympiády mládeže v Liberci.

Redakce oficiálního věstníku olympiády mládeže v Liberci. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Nejcennější sólokapr pro olympijský deník? Rozhovor s krasobruslařkou Wittovou

  • 0
S časem nesoupeří pouze závodníci, ale i redakční tým Cool News, oficiálního deníku mládežnické olympiády. V jedenáct večer musí být zpravodaj v tiskárně, aby už časně ráno mohli sportovní fandové hltat čerstvé informace ze sportovišť i jejich zákulisí.

Redakce Cool News sídlí v útrobách liberecké Tipsport areny. Vede ji Vladimír Zemánek, který je zároveň mluvčím celé akce. Sám je ostříleným novinářským matadorem. Působil například léta v redakci deníku Sport. Pod sebou má jednoho editora, sedm redaktorů a tři fotoreportéry. K dispozici má i tým překladatelů. Deník totiž vychází dvojjazyčně - česky a anglicky.

V redakci najdete jak dlouholeté mistry sportovního pera, tak i studenty žurnalistických škol, kteří již mají praxi v médiích. "Například naši fotoreportéři jsou dlouholetí profesionálové. Nic proti dobrovolníkům, ale vyfotit dobrou sportovní fotografii vyžaduje trochu umu a dobrou techniku," říká šéfredaktor Coolu Vladimír Zemánek.

Redakční tým dělá všechnu práci zcela dobrovolně a bez nároku honorář. Od pořadatelů dostal pouze oblečení. Nikdo si ovšem nestěžuje a jejich práce je baví. "Beru to jako dovolenou. Když mě pan Zemánek oslovil, byla to pro mě čest a šel jsem do toho," hovoří Pavel Procházka, který je jinak šéfredaktorem sportovního časopisu Hattrick.

Cool News mají podle něho vynikající úroveň. "Byl jsem na několika pravých olympijských hrách, třeba v Barceloně v roce 1992 či v roce 2004 v Aténách. Mohu tedy porovnávat úroveň oficiálních zpravodajů z těchto akcí. Nechceme se nějak chlubit, ale deník Cool News je minimálně stejně dobrý, a spíše ještě lepší než zpravodaje, co jsem za léta praxe mohl vidět," netají se Procházka.

Velkým úlovkem pro olympijský zpravodaj byl rozhovor s legendární německou krasobruslařkou a zároveň herečkou Katarinou Wittovou, která do Liberce zavítala. "Podařilo se nám ji odchytit jako jedinému médiu, jelikož nechtěla s žádnými novináři mluvit. Zpočátku nechtěla ani s námi, její asistentka nám rozhovor nechtěla povolit. Nakonec se vše zlomilo, když jsem jí řekl, že jsem s ní dělal rozhovor už před 23 lety," popisuje Procházka.

Wittová, ač považována za jeden z největších sportovních sexsymbolů, nechtěla svolit ani k fotografování. Nakonec se však odešla nalíčit a fotograf mohl začít pracovat.

Dělat zpravodaje pro olympiádu ovšem není jen krásná práce a zkušenost. Velkou roli hraje i stres. "Vše musíme stihnout do uzávěrek. Už v jedenáct večer musí být časopis v tiskárně. Největší stres jsme zažívali při nedělním slavnostním ceremoniálu, jehož začátek, původně plánovaný na půl osmou, se ještě o půl hodiny posunul. Nakonec se vše stihlo a ráno si už lidé mohli číst reportáž, ale byl to docela horor," uvádí Zemánek.

Podobné to bude i v pátek, kdy olympiáda končí a od sedmi večer vypukne v Tipsport areně závěrečný ceremoniál. "Chceme, aby měli výpravy závodníků, až budou v sobotu odjíždět v autobuse, již připraveno poslední číslo," odhaluje šéfredaktor.

Cool News vychází denně nákladem tří tisíc výtisků. Redakce se nepodílí pouze na papírovém vydání. Společně s tiskovým centrem spravuje ještě web olympiády, kam připravuje třeba videozpravodajství z dějiště.