Jizerské hory sevřely třeskuté mrazy. Ilustrační snímek | foto: AP

V horách udeřily největší mrazy letošní zimy. Na Jizerce bylo minus 26

  • 0
V horách Libereckého kraje uhodily nejsilnější mrazy za celou letošní zimu. V osadě Jizerka klesla v úterý ráno teplota skoro na mínus 26 stupňů Celsia. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ji naměřil ve dvou metrech nad zemí. Přízemní teplota se dokonce blížila k mínus 29 stupňům Celsia.

V Jizerských horách sjely ráno teploty pod mínus 20 stupňů také v Bedřichově nebo na Smědavě. V krkonošském Harrachově zůstala teplota zhruba na mínus 18 stupních.

„Jizerka leží v dolíku v nadmořské výšce kolem 850 metrů a ledový vzduch, který tam stéká z hřebenů Jizerských hor, nemá kudy odtékat,“ vysvětluje extrémní mrazy na Jizerce Pavel Jůza, meteorolog z ústecké pobočky ČHMÚ.

Na Šumavě spadla teplota pod minus 30 stupňů

„V cestě mu stojí více než tisíc metrů vysoká hora Bukovec a pod ní vede do údolí pouze úzká průrva.“

S Jizerkou mohou v Česku co do síly mrazů soupeřit pouze Horská Kvilda a další mrazové kotliny na Šumavě. V roce 1944 na Jizerce spadla rtuť teploměru na minus 41,5 stupně.

Sedmého ledna 1985 na Jizerce naměřili 41,1 stupně Celsia. V únoru se polovina historicky nejmrazivějších dní dostala přes minus třicet stupňů.

Obdobím zaslíbeným třeskutým mrazům je však pro Jizerku i začátek jara. Devátého dubna 2013 zaznamenali meteorologové na Jizerce teplotu pod minus dvacet stupňů. Osmého dubna 1997 tam bylo skoro minus 30 stupňů Celsia.

Loni v létě tam každý měsíc alespoň jeden den mrzlo. V údolí pod Bukovcem se stává, že po západu slunce skočí teplota dolů v mžiku o deset stupňů. V Jizerce mrzne rovněž v létě.

„S kytkami z terasy nachodíme do domu kilometry, kdybychom je během některých letních nocí nechali venku, pomrzly by,“ prozrazuje správce penzionu Stará Pila Jaroslav Šulc. „Předloni mrzlo alespoň jednou během všech měsíců v roce.“

Mráz v horské osadě dokresluje neúprosně statistika Českého hydrometeorologického ústavu. Od začátku měření v roce 1984 se našlo na Jizerce pouze pět dní z celého roku, kdy vůbec nemrzlo.

Ve zbylých tři sta šedesáti klesla teplota alespoň jednou pod nulu. Nejnižší červnová teplota se na Jizerce pohybovala okolo minus sedm stupňů, červencová se ocitla na mínus pěti, srpnová na minus devíti a zářijová na minus třinácti.

Poslední extrémně tuhá zima udeřila na Jizerce před čtyřmi lety. Stanice ČHMÚ Jizerka-rašeliniště naměřila začátkem února minus 36,7 stupňů. Loni v únoru bylo na Jizerce mínus 22 stupňů.

Skiareály využily tuhých mrazů k zasněžování sjezdovek. „Tak nízké teploty jsme v Harrachově v zimě ještě neměli,“ upozornil Vlastislav Fejkl, provozní náměstek sportovního areálu.

„Technický sníh jsme stříkáme na sjezdovku v Rýžovišti. Minulý týden napadlo v Harrachově kolem třiceti centimetrů přírodního sněhu a mohli jsme upravit stopy pro běžkaři z Čertovy hory k hřebenům Krkonoš.“

Podle Fejkla bude skiareál ve výrobě technického sněhu pokračovat i v příštích dnech. „Chceme si vytvořit zásobu sněhu, kdyby přišla obleva,“ uvedl Fejkl. „Jeho vrstva na sjezdovkách je už tak vysoká, že vydrží určitě celý únor a pravděpodobně i půlku března.“

Fejkl žije v Tanvaldě - Ždáru a hospodaří tam na malé farmě. „U stodoly ukazoval teploměr v úterý ráno mínus osmnáct stupňů,“ podotkl Fejkl. Letos poprvé mrzlo také u oveček ve chlévě.“