Socha u břehu vodní nádrže Souš.

Socha u břehu vodní nádrže Souš. | foto: MF DNES

Nejvíc jedovatého kadmia je u Souše v Jizerských horách

  • 0
Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu přišli z vážným varováním. Kadmia - nebezpečného kovu, jehož vysoká koncentrace může lidem poškodit játra a ledviny - je z celé České republiky nejvíc v oblasti Souše v Jizerských horách.

Varování vyplývá z nově zveřejněných údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Kadmium, které se vyskytuje především v oblasti Souše, může mít nepříznivý vliv v určité koncentraci jak na lidské zdraví, tak na životní prostředí.

KADMIUM

Jde o měkký, lehce tavitelný, toxický kovový prvek. Slouží jako součást různých slitin a k povrchové ochraně jiných kovů před korozí. Vzhledem k jeho toxicitě je jeho praktické využití omezováno na nejnutnější minimum.

Hlavními zdravotními projevy dlouhodobé (chronické) otravy kadmiem jsou kromě poškození ledvin a jater také osteoporóza (lidově řídnutí kostí) a anémie neboli chudokrevnost, zvyšuje se i riziko srdečních a cévních onemocnění.

Zdroj: Wikipedia

"Na Souši se tento těžký kov vyskytuje dlouhodobě, nyní koncentrace prvku mírně klesá," uvedla Lenka Janatová z Českého hydrometeorologického ústavu s tím, že se jedná o předběžné výsledky.

Sklárny už zanikly, působily tu ale velmi dlouho

Za přítomnost těžkého kovu v Jizerských horách můžou pravděpodobně bývalé sklárny v Desné. Byl to prakticky jediný podnik v této oblasti, kde s kadmiem mohli pracovat.

Přestože sklárny v Desné zanikly, působily zde velmi dlouho. "Zvýšený výskyt nebezpečného kovu v Jizerkách se dříve hodně zkoumal. Byly zde i teorie, že by se sem mohl dostávat z polské elektrárny. Nakonec se dospělo k tomu, že za to může činnost bývalých fabrik v Desné," informoval Milan Drbohlav z Inspekce životního prostředí.

Všeobecně těžké kovy mají špatný vliv na lidský organizmus. Záleží však na každém jednotlivci. Nebezpečné jsou pro alergiky a ve výjimečných případech mohou u lidí vyvolat rakovinu. Mohou poškodit játra a ledviny.

Při jednorázové vysoké dávce kadmia se dostavují bolesti břicha, průjmy a zvracení.

Těžké kovy (kadmium, arzen, olovo) se vyskytují tam, kde se soustřeďuje výroba skla. Pouze v západoevropských zemích se ho dostává do ovzduší přibližně tři sta padesát tun ročně.

Vodní nádrž Souš