Moderní budovu liberecká nemocnice nutně potřebuje, jinak jí hrozí vážné potíže. Na snímku ředitel Luděk Nečesaný.

Moderní budovu liberecká nemocnice nutně potřebuje, jinak jí hrozí vážné potíže. Na snímku ředitel Luděk Nečesaný. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Liberecká nemocnice odvrací svůj úpadek. Bude to stát miliardu a půl

  • 9
Za tři roky by se mohl začít stavět nový pavilon v liberecké nemocnici. Přijít má na téměř jeden a půl miliardy korun. Budova Centrálního urgentního příjmu bude první etapou celkové přestavby areálu nemocnice na Husově třídě.

O její další budoucnosti rozhodovali liberečtí i turnovští zastupitelé. Zatím schválili jen časový plán, kde se počítá s výběrem návrhu, jak bude nový pavilon vypadat, i se stavebním povolením. Debata o tom, kdo výstavbu zaplatí ale ještě politiky čeká a předpokládá se, že bude bouřlivá.

„Zatím ještě nevíme, jak bude pavilon vypadat, architektonickou soutěž chceme vyhlásit ještě do konce letošního roku,“ upozornil Lukáš Černý, projektový manažer liberecké nemocnice.

Moderní budovu nemocnice nutně potřebuje.

„Pokud se nezačne něco zásadního během příštích let dělat, přestane nemocnice splňovat požadavky na moderní medicínu, na nároky ministerstva zdravotnictví i Evropské unie. Budou nám odcházet specialisté, rozpadnou se špičkové týmy. A pokud tu skončí například traumacentrum, pak nejbližší je v Ústí nad Labem, Hradci Králové či v Praze. S těžkými úrazy se pak budou muset převážet lidé tam,“ prohlásil lékařský ředitel Richard Lukáš.

Nemocnice má více než pětatřicet budov, a to jak uvnitř, tak i mimo svůj areál. Jejich průměrné stáří je sedmdesát let. Čtrnáct budov je starší než sto let, nejmladší z nich, lékárně, je jedenatřicet let.

Nejdůležitějším krokem v přestavbě nemocnice je vybudování centrálního urgentního příjmu. Ten má stát v Kristiánově ulici, tedy na místě staré interny. Ustoupit by musely i budova autoservisu s myčkou a dva domky, kde sídlí administrativní část nemocnice.

Namísto nich by vyrostl šestipodlažní pavilon s centrálním příjmem, který nemocnice zatím nemá. Své místo tu najdou centrální operační sály a laboratoře. Ty by tak konečně mohly být na jednom místě a ne rozprostřené po celém areálu.

Přemístí se sem i oddělení ARO, JIP, traumacentrum, neurologie, iktová jednotka a transfuzní stanice, která dnes sídlí mimo areál.

Výstavbu by měli hradit akcionáři v čele s krajem

Podle lékařů se nemocnice už nemá kam rozrůstat a přestavbou tak alespoň získá moderní pavilon, který nutně potřebuje.

Otázkou ale je, zda budou politici chtít přestavbu platit. Financování je rozdělené mezi akcionáře. Šéf nemocnice Luděk Nečesaný předpokládá, že splácení úvěru by ročně vyšlo při úrokové sazbě dvě procenta na zhruba 79 milionů korun.

Největší díl připadá na nejsilnějšího akcionáře - Liberecký kraj, který by měl po dobu dvaceti let splácet padesát milionů korun ročně. Město Liberec, které vlastní téměř šestnáct procent akcií, by muselo ze svého rozpočtu ročně vydat přes deset milionů korun, samotná nemocnice dvacet milionů a poslední část připadá na město Turnov. To vlastní deset procent akcií a ročně by tak muselo investovat téměř sedm milionů korun.

Podle Luďka Nečesaného, ředitele liberecké nemocnice, by ale peníze z turnovského rozpočtu šly zřejmě do tamní Panochovy nemocnice.

„Harmonogram plánované přestavby jsme podpořili, ovšem otázkou pro nás zůstává, jak se budeme podílet na spolufinancování. Tam je určitě prostor pro změny a pro debatu, která nás čeká na zastupitelstvu příští měsíc,“ upozornil Tomáš Hocke, starosta Turnova.

Některým libereckým politikům se také nelíbí, že nemocnice řeší pouze první etapu přestavby, modernizaci ale potřebují i ostatní budovy.

„Zavážeme se tady na dvacet let, že budeme splácet ročně deset milionů a co když během té doby zjistíme, že potřebujeme další peníze na další výstavbu. To pak zatížíme rozpočet mnohem více,“ zmínil náměstek primátora Tomáš Kysela.

Podle Nečesaného bude architektonický návrh připravován na celý areál, aby se zjistilo, do jakých budov je ještě třeba investovat. „Výstavbu druhé etapy ale nemáme ještě naplánovanou, na ni nemáme finanční krytí,“ zdůraznil Nečesaný.

Původně se počítalo i s výstavbou úplně nové nemocnice na zelené louce. Uvažovalo se o areálu bývalé Textilany či o volných pozemcích v Ostašově. Jenže taková investice by představovala pro nemocnici neúměrné zadlužení.