Nové skiagrafické pracoviště v českolipské nemocnici.

Nové skiagrafické pracoviště v českolipské nemocnici. | foto: Nemocnice Česká Lípa

Nemocnice v Lípě svléká starou kůži. A má taky mnohem lepší techniku

  • 0
Smrští změn prochází českolipská nemocnice. Nová skiagrafie jí umožňuje rozesílat na všechna oddělení digitální rentgenové snímky, což je rychlejší a lepší, než když se dělaly na filmy. V nemocnici pracuje již několik dní nový moderní počítačový tomograf neboli CT.

Je důležitý pro iktové centrum, kde zachraňují lidi po náhlých cévních mozkových příhodách - laicky mrtvicích.

"Nový počítačový tomograf pracuje extrémně rychle, snižuje rentgenovou zátěž pacientů a vnitřní lidské orgány zobrazuje kvalitněji než staré CT," řekl mluvčí nemocnice Petr Pokorný.

"Pomůže nám to hlavně u cévních vyšetření po mozkových mrtvicích, kdy je rychlost rozhodující pro účinnost léčby."

Nové CT stálo přes jedenáct milionů korun a zaplatila ho Evropská unie a Liberecký kraj.

"Slouží k vyšetření pacientů s mnohonásobnými těžkými zraněními, k vyšetření cév, břicha a pánve, plic, trávícího ústrojí a v rovněž k vyšetření mozku."

Díky digitalizaci skiagrafického pracoviště lze snímky z České Lípy okamžitě přenášet i do jiných nemocnic a klinik, což se dá v závažných případech využít ke konzultacím se špičkovými tuzemskými odborníky.

Pracovní doba pro snímkování pacientů začíná v českolipské nemocnici v půl osmé ráno a končí v půl čtvrté odpoledne. I mimo ni jsou však přístroje připraveny a lékař a radiologičtí asistenti drží pohotovost pro pacienty, kteří se neobejdou bez neodkladné pomoci.

Chybí jen už přístroj pro vyšetření cév na nohou

Radiodiagnostické oddělení se podle primářky Hany Čerbákové dostává díky letošní obměně přístrojů na úroveň, srovnatelnou s jinými velkými tuzemskými nemocnicemi.

Ke spokojenosti schází českolipským zdravotníkům ještě nový angiografický přístroj na vyšetření nemocných cév na nohou. Nemocnice má ale již jeho nákup v plánu.

Angiografický přístroj ocení především pacienti s cukrovkou, které rychlá a správná diagnóza může ochránit před amputací nohou.

"Procházíme náročným obdobím, nicméně při výměně techniky omezujeme provoz pouze minimálně," upozornila Čerbáková.

Zateplení, nová okna a spravená střecha

V současné době se výrazně mění venkovní podoba nemocnice. Stavbaři ji obkládají její stěny materiálem, který v zimě zamezí tepelným únikům a v létě se postará na pokojích o mnohem snesitelnější teploty. Vyměňují se i profukující okna.

Řemeslníci dávají dohromady rovněž střechu, kudy při silných deštích protéká do nejvyšších pater voda.

"Stavební práce komplikují nejvíce dopravu v celém areálu," uvedl Pokorný. "Vjezd i vstup do nemocnice je omezený, ale pro auta i pro chodce vždy nějakou cestu najdeme."

Rekonstrukce českolipské nemocnice skončí příští rok v létě a vyžádá si skoro sto milionů korun. I po ní ale bude v nemocnici ještě hodně co dělat. Opravu potřebuje například chátrající kuchyně a rozvody vody, elektřiny či topení.