Ladislav Endrych, primář radiodiagnostického oddělení.

Ladislav Endrych, primář radiodiagnostického oddělení. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Robot i speciální kamera. Nemocnice pořídí technologii za desítky milionů

  • 0
Přístroj, který odhalí rychleji a přesně nádor v těle, a robot, jenž jej odstraní. Liberecká nemocnice chce pořídit nejmodernější technologii, za níž musejí dosud jezdit pacienti mimo Liberecký kraj. Připravit si ale musí desítky milionů korun a také místo, kam přístroje dá.

„Chirurgický robot je ideální pro řešení vybraných nádorových onemocnění. Proti klasické miniinvazivní operativě má mnohé výhody, které nedokážeme při laparoskopii překonat,“ uvedl Peter Hromádka, primář oddělení chirurgie.

Jiný je i rozsah pohybu nástrojů. „Oproti klasickým endoskopickým a laparoskopickým, které se pohybují v jedné rovině, nástroj robota vypadá, jako kdybyste měli dvě zápěstí za sebou. Díky tomu může chirurg vykonávat pohyby a zákroky, které by byly standardní laparoskopickou technikou nemožné,“ přiblížil primář.

Vzhledem ke své velikosti může robot operovat přesněji a rychleji, než by to svedla lidská ruka. Rovněž mu nehrozí třes, únava očí či bolesti zad. Vše navíc přenáší také obraz v trojrozměrném provedení.

Roboti se využívají hlavně při odstranění nádoru prostaty, části ledvin, v plastické operaci pro zúženiny ledvinné pánvičky, odstranění části tlustého střeva či pro odstranění dělohy. Své místo mají ale i v cévní chirurgii.
Než pacienta na operační sál dopraví, musejí ale lékaři přesně vědět, jaký zákrok a kde provedou.

Kamera odhalí nádor

K přesnější diagnostice jim má nově pomoci i PET/CT kamera. Speciální hybridní přístroj v sobě spojuje funkční a anatomické zobrazení. U pozitronové emisní tomografie se pacientovi podává látka, jež je navázaná na glukozu, tedy cukr, který je běžně tělu vlastní. Glukoza je pak vychytávána v nádorech či zánětech. V podstatě tak dochází k zobrazení funkce jednotlivých tkání.

„Pomocí této metody tak dostáváme jak informaci o struktuře a tvaru orgánů, tak i o jejich funkci. Jsme schopni absolutně přesně určit místo nádoru či zánětlivého ložiska. Jsme také schopni rozlišit tkáně, které nejsou postižené a včas odhalíme i metastáze, které by na jiném zobrazení vidět nebyly,“ upřesnil Ladislav Endrych, primář radiodiagnostického oddělení.

Nemocnice hledá vhodný prostor

Dnes používá nemocnice spectovou tomografii, pozitronová je ale k tělu pacienta šetrnější. Zatím lékaři řeší, kam přístroj umístit. Tím, že se u vyšetření podává radioaktivní látka, je potřeba mít k němu i zázemí, což je vzhledem k prostorovým možnostem nemocnice problém.

Lékaři proto sázejí na vybudování nového pavilonu centra urgentního příjmu. „Já ale doufám, že se nám podaří najít místo ještě dříve,“ doplnil primář. Pořízení PET/CT kamery vyjde na zhruba padesát milionů korun a dominantně by pak sloužil pro onkologické pacienty.

„Uvažovali jsme o tom, že by kamera měla být u každého onkocentra asi už před deseti lety, je proto nejvyšší čas ji pořídit. Pacienty musíme za přístrojem posílat například do Prahy, což při jejich zdravotním stavu pro ně není úplně komfortní,“ zmínil Jiří Bartoš, přednosta Komplexního onkologického centra. Využití najde podle něj metoda také v neurologii, kardiologii nebo gastroenterologii.