Tanvaldskou nemocnici vede Robert Poskočil a může být spokojený, nemocnice...

Tanvaldskou nemocnici vede Robert Poskočil a může být spokojený, nemocnice vykazuje v posledních letech mnohamilionové zisky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nemocnice v Tanvaldě přežila svou smrt, rozroste se o dva pavilony

  • 0
Na pokraji zániku se ocitla na konci devadesátých let nemocnice v Tanvaldě. Na rozdíl od textilek a strojírenských podniků však nezkrachovala, stala se největším zaměstnavatelem v sedmitisícovém městě a rozrůstá se.

„Přistavujeme dva pavilony, propojené se současnou budovou nemocnice. Vzniknou v nich nové ambulance a dvacet až pětadvacet nových lůžek,“ říká Robert Poskočil, ředitel tanvaldské nemocnice.

Nemocnice pod sídlištěm Výšina připomíná z leteckého pohledu písmeno E. Dva nové pavilony vyplní mezery mezi třemi vodorovnými čárkami písmene.

„K rozšiřování nemocnice nás opravňují výborné hospodářské výsledky v posledních letech, kdy se náš roční zisk pohybuje mezi deseti až dvanácti miliony korun,“ dodává.

Nemocnice pod sídlištěm Výšina připomíná z leteckého pohledu písmeno E. Dva nové pavilony vyplní mezery mezi třemi vodorovnými čárkami písmene. „Jejich výstavba vyjde na sedmdesát milionů korun,“ uvádí Poskočil.

„Přibudou tam lůžka pro interní oddělení, kde jich zatím máme jen osmnáct. V přízemí budou ambulance. Počítáme s rozšířením současných ambulancí o ambulance neurologa a kožního lékaře. Na Tanvaldsku se určitě uplatní. Další dvě patra využijeme k rozšíření našich stávajících oddělení,“ zmiňuje.

Práce začaly na konci zimy

Do základů pro nové pavilony se stavbaři pustili na konci zimy. Přístavbu dokončí ještě letos. „V poslední době zaměstnáváme dvě stě deset až dvě stě dvacet lidí, z nichž je sedmnáct lékařů a sedmdesát jedna zdravotních sester,“ prohlašuje Poskočil. „Po dokončení nových pavilonů počítáme s přijetím patnácti až dvaceti dalších zdravotních sester a ošetřovatelek,“ přibližuje.

Nemocnice v Tanvaldě slouží území se zhruba 30 tisíci obyvatel. Většina z nich žije v údolí mezi Harrachovem a Jabloncem nad Nisou. Nemocnici vlastní společnost Vamed Mediterra a tanvaldská radnice. Městu patří podíl 34 procent.

„S nemocnicí jsme spokojeni,“ tvrdí tanvaldský starosta Vladimír Vyhnálek. „Před dvaceti lety hrozilo její uzavření, nyní je zisková,“ připomíná.

Pomohlo zrušení chirurgie

Tanvaldská nemocnice se zamlouvá také starostovi sousední Smržovky, Marku Hotovcovi.

„Jsem rád, že ji tady máme. Jablonecká nemocnice je přetížená, v Liberci připravují velkou rekonstrukci za chodu,“ říká Hotovec. „Naše oblast nemocnici potřebuje. Neslyšel jsem na ni ani žádné stížnosti,“ dodává.

Podle Poskočila se nemocnici vyplatily změny, k nimž přikročila v roce 2011. Zrušila tehdy chirurgické oddělení a po dohodě se zdravotními pojišťovnami zachovala pouze interní oddělení s jednotkou intenzivní péče.

Personál tam zajišťuje vyšetření a léčení dospělých pacientů s chorobami srdce, cév, plic, zažívacího ústrojí, ledvin a krve. Pečuje o nemocné s cukrovkou, s poruchami látkové výměny a také o intoxikované. Přijímá neurologicky nemocné pacienty, onkologické pacienty či pacienty, vyžadující psychiatrickou péči.

„Šlo o vizionářské rozhodnutí našeho týmu. Průměrný věk se prodlužuje a přibývá lidí, kteří potřebují naši péči,“ upozorňuje Poskočil. „Naším úkolem je, abychom v případě vážnějších zdravotních problémů stabilizovali jejich stav a časem ho zlepšili. Neumíme ale samozřejmě vrátit věk zpátky. Nikdo si nemůže myslet, že přijmeme osmdesátiletého pacienta a uděláme z něj padesátiletého člověka,“ podotýká.

V nemocnici se nyní nachází 89 lůžek. Jednotka intenzivní péče na interním oddělení obsahuje čtyři plně monitorovaná lůžka s možností umělé plicní ventilace. Léčí na nich pacienty se selháním základních životních funkcí.

„Jsme první nemocnicí, kam vozí lidi z východní části Jizerských hor, jejichž zdravotní obtíže si vyžadují hospitalizaci na interně,“ dodává Poskočil. „Pracuje u nás dostatek anesteziologů, a tak si poradíme s těžkými komplikacemi,“ říká.

Nemocnice uspěla v soutěži

Nemocnice nabízí rovněž 12 lůžek pro dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči, 20 lůžek pro následnou intenzivní péči, 18 lůžek na interně a 35 „ošetřovatelských“ lůžek pro péči, která následuje po zažehnání akutních zdravotních problémů.

V nemocnici jsou obory interna kardiologie, diabetologie, gastroenterologie, fyzioterapie, rentgen či laboratoř.

„V nemocnici máme také chirurgickou ambulanci pro lehčí úrazy,“ podotýká Poskočil. „S vážnějšími zraněními jezdí záchranná služba na chirurgii do Jablonce nebo do Liberce,“ zmiňuje.

Tanvaldská nemocnice slouží Jizerských horám a západním Krkonoším již od roku 1889. Nedávno uspěla v celostátním hodnocení „Nemocnice České republiky 2016“. Pořádá ho HealthCare Institute. Loni se do něj zapojilo 155 nemocnic. V kategorii „Bezpečná nemocnice - seznámení hospitalizovaných pacientů s riziky zákroku“ obsadila druhé místo. V kategorii „Bezpečnost a spokojenost hospitalizovaných pacientů“ se umístila na třetím místě.