Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nemocnice v Tanvaldu přišla o lůžka na chirurgii, chybí odborníci

  • 2
Nemocnice v Tanvaldu je od začátku prosince bez lůžkového oddělení chirurgie. To bylo součástí nemocnice od jejího založení v roce 1980. Důvodem zrušení je nedostatek odborného personálu. O pacienty se bude muset postarat jablonecká nemocnice.

V nepřetržitém provozu nadále zůstává pouze chirurgická ambulance a interní ambulance. Zachovány zůstaly i poradny a laboratoře.

V tanvaldské nemocnici rovněž ubylo osm lůžek na interním oddělení a tři na jednotce intenzivní péče. "Se snížením lůžek přišla sama nemocnice Tanvald, protože už nebyli schopni zajistit odborný personál," uvedl Stanislav Šetina, mluvčí krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny, u níž je vedeno 77 procent všech obyvatel Libereckého kraje.

Počty lůžek

V Libereckém kraji je devět nemocnic a počet lůžek akutní péče je 2 207. Všeobecná zdravotní pojišťovna je chce ponížit o 167 v roce 2013. (čtěte zde)

Naopak počet lůžek následné péče čítá 532. Ty chce VZP navýšit o čtyřicet dva. Návrh udělala VZP a ostatní pojišťovny ve spolupráci s Libereckým krajem.

O pacienty, kteří budou muset být hospitalizováni nebo u nich bude nutná operace, se postará jablonecká nemocnice. "Situaci v souvislosti s uzavřením chirurgie v Tanvaldu zvládneme," potvrdila mluvčí nemocnice Jablonec Petra Hybnerová.

V Tanvaldu by chtěli v uvolněném prostoru zřídit dalších osm lůžek pro dlouhodobě ležící. Rozšířili by zde Léčebnu dlouhodobě nemocných (LDN).

O LDN se rozhodne příští rok

Nemocnice chce pro nemocné a veřejnost zprovoznit lůžkovou i ambulantní část v oboru rehabilitace. "Zatím nevíme, zda Tanvald osm lůžek získá. Rozhoduje kraj, ministerstvo zdravotnictví i pojišťovny," uvedl Šetina.

Vše bude záležet na penězích. O podobná lůžka má zájem také nemocnice v Semilech. "Ještě musíme vyhodnotit, kde jsou lůžka více potřeba. Rozhodneme zkraje příštího roku," doplnil mluvčí.

Zdravotní pojišťovny někdy zdlouhavě rozhodují, protože pobyt pacienta na lůžku následné péče není levná záležitost. Náklady na pobyt pacienta v léčebně pro dlouhodobě nemocné činí průměrně 1 150 korun na den.

Pojišťovna však souhlasí, aby se v Tanvaldu rozšířilo oddělení dlouhodobé intenzivní péče o další dvě lůžka, z 10 na 12. Jedná se o drahou, ale také zároveň potřebnou péči. Pacienti jsou dlouhodobě napojeni na přístroje.