Nemocnice ve Frýdlantu.

Nemocnice ve Frýdlantu. | foto: Nemocnice Frýdlant

Jestli chcete nepřetržitou službu, zaplaťte, vzkázala nemocnice obcím

  • 27
Nemocnice ve Frýdlantu chce ke konci března zrušit nepřetržitou interní ambulanci. Společnost Euroclinicum, která nemocnici vlastní, starostům místních obcí a měst vzkazuje: Pokud chcete čtyřiadvacetihodinovou péči zachovat i dál, zaplaťte si ji.

„To je vrchol. Obce tu přece nejsou od toho, aby soukromé společnosti dotovaly činnost, která se jí nevyplácí. Navíc, všichni si přece hradíme zdravotní pojištění, tak proč máme platit za základní péči dvakrát,“ zlobí se starostka Bulovky Romana Šidlová.

Částka, o kterou by se muselo osmnáct obcí mikroregionu rozdělit, dosahuje tří a půl milionu korun. A například pro Bulovku by to ročně znamenalo vydat z rozpočtu přes sto tisíc korun navíc.

Ani starostovi Heřmanic Vladimíru Stříbrnému se nezamlouvá, aby si obce za zdravotní péči připlácely.

„Mám dojem, že si z nás dělají legraci. Občany frýdlantského výběžku berou jako rukojmí, to, co po nás chtějí, je vyhrožování,“ poznamenal starosta.

Heřmanice by musely ze svého rozpočtu vyčlenit ročně zhruba čtyřicet tisíc korun.

„Ona to možná není nijak závratná částka, ale jsou to peníze, které můžeme využít jinde. A obce tu nejsou od toho, aby financovaly soukromý subjekt, to by pak mohly přijít další firmy a chtít po nás peníze za své služby,“ upozornil Stříbrný.

Problémy s vedením nemocnice začaly už loni

Problémy s vedením frýdlantské nemocnice začaly již loni, když se rozhodlo uzavřít lůžkovou internu. Důvodem byl prý nedostatek lékařů. Aby region o nepřetržitou péči nepřišel, rozhodl se pomoci Liberecký kraj.

Místo lůžkové interny se zřídila akutní interní ambulance, na níž kraj do konce loňského roku přispěl tři sta tisíc korun a sto tisíc přidaly obce.

Od začátku letošního roku pak na sebe tento závazek převzalo Euroclinicum. Jenže to teď oznámilo, že od dubna už bude fungovat pouze pohotovost.

„Dnes ta ambulance ošetřuje jen třetinu interních pacientů. My ji přejmenujeme na lékařskou pohotovostní službu, stejně jako tomu je v ostatních nemocnicích,“ uvedl ředitel frýdlantské nemocnice Jiří Benedikt.

Na pohotovost standardně přispívá kraj 750 tisíc korun. Lékaři na ní ale neslouží nepřetržitě, ve všední dny jsou k dispozici jen do 20 hodin, o víkendu a ve svátky pouze dopoledne. Pak musejí pacienti za zdravotní péčí do Liberce.

Není možné, aby kraj platil pohotovost 24 hodin denně

„Otázkou tak je, kdo zaplatí tu péči v noci, kterou po nás požadují starostové. Myslíme si, že na nepřetržitý provoz by měly přispívat obce ze svých rozpočtů. A vypomoci jim může třeba i kraj. Pro nás to jsou výdaje tři sta tisíc korun měsíčně navíc,“ dodal Benedikt.

Podle krajského radního pro zdravotnictví Petra Tulpy ale není možné, aby kraj platil čtyřiadvacetihodinovou pohotovost.

„Žádná nemocnice na to od nás nedostává příspěvek a každá si tu 24hodinovou službu zajišťuje sama, bez podpory. Nevidíme důvod, proč bychom měli dotovat Frýdlant, to by bylo k ostatním nemocnicím nefér,“ zdůvodnil radní.

Podle starostů region nepřetržitou interní ambulanci potřebuje. To se ukázalo už při jejím uzavření v září loňského roku. Tehdy pacienty přebírala hlavně liberecká nemocnice.

„Každý den tu máme dvacet pacientů z Frýdlantska, to je přesně kapacita lůžkové interny. Pokud tamní nemocnice zruší čtyřiadvacetihodinové služby, pak nám určitě ještě někteří přibudou,“ prohlásil primář liberecké interny Tomáš Klimovič.

Starosta Frýdlantu Dan Ramzer má jasno. „Na nepřetržité péči trváme a platit ji nechceme,“ zmínil. Poslední slovo tak budou mít zřejmě zastupitelé obcí. Ti řeknou, zda se o tři a půl milionu podělí, nebo ne.