Liberečtí záchranáři musejí pomáhat svým frýdlantským kolegům a vyjíždět za...

Liberečtí záchranáři musejí pomáhat svým frýdlantským kolegům a vyjíždět za pacienty do pohraničí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Záchranka u hranic nestíhá. Všichni se bojí, co bude, až napadne sníh

  • 3
Až třikrát častěji vyrážejí liberečtí záchranáři do Frýdlantského výběžku. Pomáhají svým kolegům, kteří nestíhají, protože několikrát za den musí odvážet zdejší pacienty do liberecké nemocnice na internu. Častěji vysílají dispečeři na Frýdlantsko také leteckou záchrannou službu.

Do okrajových částí regionu totiž dorazí rychleji než sanita. „Je to problém, už teď stíháme dodržovat dojezdové časy jen taktak. Otázkou ovšem je, co bude, až napadne sníh a kopec na Albrechtice bude nesjízdný. Nerad bych se dočkal toho, že nám pak v sanitce pacient zemře, protože jej nedovezeme včas,“ uvedl jeden z lékařů záchranné služby.

Ve Frýdlantě sídlí jedna lékařská výjezdová služba a dvě posádky rychlé záchranné pomoci, pouze jedna z nich ale slouží čtyřiadvacet hodin denně.

„Druhá je tam pouze v pracovní dny od sedmi do šestnácti hodin. Počty výjezdů jsou samozřejmě vyšší, o kolik přesně, to teprve musíme zjistit. Celá situace je nešťastná i kvůli geografické poloze Frýdlantského výběžku. Záložní posádkou je pro ně Liberec a Hrádek nad Nisou,“ uvedl Jan Lejsek, náměstek krajské záchranné služby.

Záchranáři chtějí po třech měsících vyhodnotit, zda dochází k překračování dojezdových časů a jaký je počet výjezdů. Pokud by šlo o hraniční čísla, musely by být v pohotovosti nepřetržitě obě posádky záchranné služby ve Frýdlantě.

„To ovšem znamená ročně výdaj o šest milionů korun navíc,“ doplnil Lejsek.
Frýdlantskou záchranku zatěžují především odvozy pacientů do Liberce. Pokud je sanita zrovna na cestě do krajského města, k dalším výjezdům musejí dispečeři volat právě liberecké záchranáře.

„Zhruba tak šestkrát až sedmkrát denně liberečtí záchranáři vyjíždějí na Frýdlantsko, přičemž dříve, když v tamní nemocnici ještě byla lůžková interna, byly ty výjezdy tak dva za den. Zatím se nám daří dojezdové časy dodržovat, zákonem stanovený limit překročíme tak zhruba o dvě, tři minuty, ale samozřejmě v zimě může být ta situace úplně jiná,“ informoval Petr Matějíčka, zástupce tiskové mluvčí.

„Peníze v rozpočtu zatím nemáme“

O tom, že bude muset kraj posílit výjezdovou službu záchranky, informoval i Petr Tulpa, krajský náměstek pro zdravotnictví.

„Bude nás to stát šest a půl milionu, v rozpočtu ty peníze ale zatím nemáme. Stále o tom ještě jednáme, ale v okamžiku, kdy zůstane ve Frýdlantu pouze ambulance, musí tam být obě výjezdové služby čtyřiadvacet hodin. Teď hned to ale nebude, nejsou lékaři a ani proškolení řidiči. Snažíme se teď pokrytí zdravotní služby zajistit libereckou záchrankou. Ale bojíme se, co bude, až napadne sníh,“ prohlásil Tulpa.

Interní lůžkové oddělení zrušila frýdlantská nemocnice, kterou provozuje společnost Euroclinicum, k 31. srpnu letošního roku. Zůstala tak pouze ambulance, takže většina pacientů končí na liberecké interně, která začíná být přeplněná.

Města a obce Frýdlantska se proto dohodly s Libereckým krajem, že od října do konce roku zaplatí přes šest set tisíc korun za nepřetržitý provoz ambulance ve Frýdlantě. Pacientům tak je k dispozici lékař a tři lůžka. Otázkou však zůstává, co bude od příštího roku.

„Město Frýdlant trvá na obnovení lůžkové interny. Pokud k tomu nedojde, jsme připraveni odstoupit od smlouvy s frýdlantskou nemocnicí,“ řekl místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.