Na některých přechodech v Jablonci budou místo strážníků hlídkovat nezaměstnaní. (ilustrační snímek)

Na některých přechodech v Jablonci budou místo strážníků hlídkovat nezaměstnaní. (ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Dlouhodobě nezaměstnaní v Jablonci pomáhají strážníkům. Hlídají přechody

  • 3
Dbát na to, aby děti na přechodech u škol nesrazil neopatrný nebo bezohledný řidič, budou v Jablonci nad Nisou nejen strážníci. Přibude patrola složená z dlouhodobě nezaměstnaných. Ti budou mít právo u vybraných škol zastavit projíždějící auta a umožnit chodcům, aby bezpečně přešli.

Jablonecká radnice novinku zatím testuje. „Pokud se nezaměstnaní osvědčí, předpokládáme, že počet asistentů rozšíříme,“ říká ředitel jabloneckých městských strážníků Luboš Raisner.

Dlouhodobě nezaměstnaní, kteří mimo jiné ve městě provádějí veřejně prospěšné práce, zatím zkušebně hlídkují v blízkosti základních škol Liberecká, 5. května a Sokolí. Dále pak na křižovatkách ulic Rýnovická - Petra Bezruče a 5. května -Růžová. Na bezpečnost chodců tu dohlížejí ráno, kdy jdou děti do školy a odpoledne, kdy se z ní vracejí.

Noví asistenti strážníků prošli školením zkušebního komisaře autoškoly a od silničního a dopravního úřadu obdrželi pověření podle zákona o silničním provozu. Na sobě mají čepice a reflexní vesty s nápisem Škola - asistent MP a jsou vybaveni terčíkem k zastavení provozu.

„Všichni pracovníci veřejně prospěšných prací vybraní do tohoto projektu mají čistý trestní rejstřík a jsou držiteli platného řidičského oprávnění,“ dodala mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Nezaměstnaní uklízí především ulice

Dlouhodobě nezaměstnaní v Jablonci doposud vykonávali většinou úklidové práce na ulicích, ale i ve školách nebo na radnici, nebo pracují jako recepční v domovech zvláštního určení. Za veřejně prospěšné práce dostávají minimální mzdu 9 200 korun hrubého, za veřejnou službu pak stravenky v hodnotě 150 korun za každých 20 hodin práce.

„Je třeba si uvědomit, že se jedná o lidi bez pracovních návyků, kteří by také mohli sedět doma nebo na lavičce na náměstí a k jejich pracovnímu nasazení je potřeba takto přistupovat. Na druhou stranu ušetří magistrátu měsíčně stovky tisíc korun, které bychom za práce museli zaplatit externím dodavatelům,“ říká primátor Jablonce Petr Beitl.

Asistenty městské policie, kteří by hlídkovali u přechodů, chtějí zřídit také v sousedním Liberci. Liberec zatím počítá s patrolami složenými z penzistů pouze na ráno, kolem škol by se pohybovali zhruba půl až tři čtvrtě hodiny.

Penzisty vyškolí úředníci z odboru dopravy libereckého magistrátu a dají jim pověření pro hlídkování před školami. Příslušníci seniorských patrol budou dělat stejnou věc jako učitelky mateřských škol, převádějící přes ulici děti.

S terčíkem nad hlavou vstoupí ostražitě před přechod, zastaví dopravu a pak pustí na přechod školáky. „Nějakou dobu potrvá, než dobrovolníky seženeme, ale rádi bychom je proškolili nejpozději během letních prázdnin,“ upozornil ředitel liberecké městské policie Ladislav Krajčík.