Starší lidé shánějí práci hůře. Ilustrační snímek

Starší lidé shánějí práci hůře. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Lidé po čtyřicítce zavadí o práci jen stěží. A matky s dětmi jakbysmet

  • 1
Hodně uchazečů o práci v Libereckém kraji se setkává s diskriminací podle věku. Předsudky drtí při hledání práce i ženy s malými dětmi. Špatné zkušenosti řady nezaměstnaných potvrzuje i průzkum obecně prospěšné společnosti Chci pracovat.

Ta s každým, kdo se na ni obrátí, aby mu pomohla s hledáním práce, sestaví dotazník. Od července vyzpovídala několik desítek lidí.

Podle nasbíraných dat dokonce ani nezáleží na tom, jestli jsou nezaměstnaní vyučení nebo vysokoškoláci.

"Nezájem zaměstnavatelů o starší lidi se ukázal jako největší problém. Nejsou přitom rozhodující znalosti, praxe ani potřebné vzdělání. Ukazuje se zkrátka, že lidé starší čtyřiceti pěti let už nejsou pro možné zaměstnavatele atraktivní," řekl Stanislav Petříček, zakladatel obecně prospěšné společnosti Chci pracovat.

Šestapadesátiletý Zdeněk, který si nepřál uvést celé jméno, je typickým příkladem odmítnutého uchazeče.

Má sice vysokoškolský titul, léta praxe a hovoří dvěma cizími jazyky, práci ale nemůže sehnat už déle než půl roku.

"Jakmile potenciální zaměstnavatel zjistí, kolik mi je let, ztrácí zájem. Je to hrozné," přiblížil své zkušenosti z pracovních pohovorů Zdeněk V.

Z dotazníků vyplynulo, že kvůli věku odmítly firmy devadesát procent uchazečů o práci. Starší lidé jsou zároveň největší skupinou, která hledá pomoc u obecně prospěšné společnosti.

Pohovor si nahrajte, radí odborář

"Převážně k nám přichází lidé staršího středního věku. Nejčastěji jsou to lidé mezi 45 a 60 lety, máme ale i staršího klienta. Čerstvých absolventů je menšina," objasnil Petříček.

Z ankety vyplynulo i to, že řada zaměstnavatelů nemá zájem přijímat ženy po mateřské dovolené nebo s malými dětmi. Podle Petříčka se obávají, že by často chyběly třeba kvůli nemocným dětem.

Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů radí, aby se lidé, kteří se setkají s diskriminací, obraceli na inspekci práce. Zároveň si ale uvědomuje, že je nerovný přístup těžko dokazatelný. "Pohovor si mohou i nahrát," radí Šubrt.

Ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková upozorňuje na rozšířenou skrytou diskriminaci. "Je ve formě nepřímé diskriminace v inzerátech zaměstnavatelů. Jde například o sdělení: "Nabízíme práci v mladém kolektivu," vylíčila ředitelka Sadílková.

Starší zaměstnanci mají praxi a nadhled

Ale ani přímá diskriminace podle ní není výjimkou. Lidé ji najdou v inzerátech typu: "Přijmeme mladého muže s výborným zdravotním stavem na pozici…" V takovém inzerátu jsou přitom diskriminační prvky hned tři: věk, pohlaví a zdravotní stav.

Přitom výhodou zaměstnanců starších 50 let je velká praxe, vyrovnanost, loajalita, nadhled a zejména schopnost předávat své zkušenosti mladším.

To, že by nechtěly starší lidi nebo ženy s dětmi, firmy při rozhovoru nepřiznají. Jiné firmy skutečně podle věku nerozlišují. "U nás je spíš problém, aby lidi chtěli vůbec pracovat, práce u nás není jednoduchá. Jinak je nám jedno, jestli jim je osmnáct nebo pětapadesát. Máme několik zaměstnanců nad šedesát a nemáme problém ani s matkami od dětí," zhodnotil jednatel Jizerských pekáren František Kuberka.