Letecký pohled na město.

Letecký pohled na město. | foto: Repro z knihy Jablonec, město nad Nisou

Fasády jabloneckých domů jsou zdevastované, říká autor nové knihy o městě

  • 5
Autor nové knihy o Jablonci nad Nisou, fotograf Bohumil Jakoubě, chce přimět obyvatele města, aby zvedli hlavu. A při procházkách se nedívali jen před sebe, nebo dolů na směr svých kroků, ale pohlédli vzhůru do tváře secesních, novorenesančních či funkcionalistických fasád domů.

„Krása je právě tam nahoře. Je ale škoda, že tolik nádherných fasád je dnes bohužel zdevastovaných,“ říká fotograf.

Na knize s úsečným názvem Jablonec, město nad Nisou spolupracoval s publicistou a znalcem Jizerských hor Otokarem Simmem. Ten ve svých doprovodných textech zabředl především do historie města, ale i jeho čtvrtí. Autoři se nevyhnuli ani mapování okolí města. Své místo tu tak má i krajina Jizerských hor a Českého ráje.

Fotografie a text doplňuje třicet ilustrací významného grafika, ilustrátora, historika umění a etnografa Josefa V. Scheybala. „Jedním z popudů k tvorbě knihy byli právě manželé Scheybalovi. Spolupracoval jsem s nimi na edici publikací o zdejším regionu. Vyšly dvě knihy o krajině kolem Jizery a pak putování krajem skla a bižuterie. Obě měly nečekaný ohlas a prodalo se jich přes deset tisíc,“ přiznává Jakoubě. 

Poslední kniha v edici se měla věnovat právě Jablonci. „Pak ale manželé Scheybalovi zemřeli a tak jsme se po letech rozhodli, že tu připravovanou knihu nakonec uděláme a na Scheybalovi navážeme“ odhaluje Jakoubě.

Minulá zima nebyla pro focení ideální

K dispozici měl úvodní kapitolu knihy od J. V. Scheybala a pak několik dalších, ale jen rozepsaných. Některé fotografie byly hotovy.

Jenže autoři zjistili, že léta běží a řada věcí už neplatí. „Intenzivně jsem tedy Jablonec fotografoval asi rok a půl. Většina fotek v knize pochází z let 2012 - 2014. Některé jsou starší, třeba ty zimní, jelikož loňská zima nestála za nic,“ popisuje autor.

V knize se měly původně objevit i obrázky Jablonce zachycující přelomové události jako byl srpen 1968 či období normalizace. Některé z nich se nakonec představuje aktuální výstava Jablonec reálně socialistický v místním kostele sv. Anny.

Když knihou zalistuje města neznalý turista, z fotografií na něj dýchne Jablonec, který stále tak trochu vypadá jako „malá Paříž“ , jak se mu říkalo v dobách první republiky.

Fotografie musely projít retuší

Jenže řada historických budov ve skutečnosti není v takové kondici, jak se z obrázků jeví. Například v podobné knize o Jablonci z roku 2000 její autoři píší: „Mnoho důležitých staveb je ve stále špatném stavu, obtížně se hledají partie, kde je opravena většina objektů. I proto byly do knihy zařazeny ve větší míře kresby.“

Jakoubě říká, že za čtrnáct let se toho příliš nezměnilo. „Řekl bych, že je to ještě horší. Všechny stavby, které jsem vyfotil, prošly retuší. Jsou ve skutečnosti v daleko horším stavu, než jak jsou zachyceny na fotografiích. Všichni víme, jak vypadá radnice, že jsou na ní fleky od opadané omítky, v knize je ale jako nová,“ konstatuje fotograf.

Nejvíce práce měl prý s hotelem Diana. „Na jeho výsledné podobě v knize jsem pracoval celý den,“ dodává Jakoubě.

Podle něj ale retuše fotografií nejsou klamáním čtenáře. „Třeba věž radnice měla být v době vydání knihy již opravená, oprava se ale o rok odsunula. A co se týče hotelu Diana, nemohl jsem dopustit, aby se do knihy dostal ve stavu, v jakém v současnosti je. V knize se hovoří o krásách jablonecké secese a tento dům je jediným domem, který znám v rámci republiky, jenž má na sobě všechny její prvky. Bylo by škoda ho čtenářům neukázat v celé své kráse,“ vysvětluje Jakoubě.

Kniha je k dostání v turistickém informačním centru v Domě Jany a Josefa V. Scheybalových za 450 korun. Na pultech knihkupců pak bude o padesátikorunu dražší. Na trhu je i anglická mutace.

A ohlasy na ní jsou zřejmě kladné. „Lidé mi třeba říkají, kde jsem vyfotil tohle a kde tohle, že si toho nikdy nevšimli, ale to bude tím, že se nepodívají nahoru na ty nádherné fasády domů,“ uzavírá fotograf.