Nová správkyně Grabštejna Iva Bártová.

Nová správkyně Grabštejna Iva Bártová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Hrad Grabštejn má novou kastelánku. Zřejmě nejmladší v celém Česku

  • 11
Dělala průvodkyni na zámcích, ale vždycky snila o práci na hradě. Ivě Bártové se její přání vyplnilo, když se v lednu stala "paní" na Grabštejně. Ve třiadvaceti letech je mezi českými kastelánkami a kastelány s velkou pravděpodobností úplně nejmladší.

"Ve výběrovém řízení vyhrála díky své praxi a konstruktivním představám, kam a jak Grabštejn směřovat," řekla mluvčí Národního památkového ústavu v Libereckém kraji Lucie Bidlasová.

Bártová má za sebou bakalářské studium na fakultě architektury pražského ČVUT a pokračuje tam v magisterském studiu. Na Grabštejně vystřídala padesátiletého Jana Sedláka, za jehož éry se polorozpadlá ruina proměnila v přitažlivou památku.

"Chci na Grabštejně dělat kastelánské prohlídky a ukázat návštěvníkům místa, kam se běžně nedostanou," uvedla Bártová. "Ráda bych jim ukázala hrad pod jiným úhlem, než jsou zvyklí."

Grabštejn

Nová kastelánka spoléhá na své vzdělání a plánuje, že turistům představí hrad s pomocí architektonických detailů. "Dokážou o památce promlouvat ve chvíli, kdy chybí historické prameny," vysvětlila Bártová.

Prohlídkovou trasu by ráda obohatila o místnosti, kde se zatím nacházejí depozitáře. Vystavit se tam dají například historické fotografie, grafiky, obrazy s portréty i historický nábytek.

Pro návštěvníky lavičky i prohlídky od sklepa po půdu

Podle kastelánky scházejí na hradě a kolem něj lavičky, kde by si lidé odpočinuli. "Určitě je tam rozmístíme," dodala. "Návštěvníkům nabídneme občerstvení nejen během hlavní sezony jako dosud, ale také ve vedlejší sezoně." Bártová si myslí, že se sály ve východním křídle památky hodí pro kongresy, koncerty nebo divadlo.

Kastelánka chystá rovněž prohlídky Grabštejna od sklepa až po půdu, které se osvědčily například na Hrubém Rohozci. Právě tam dělala Bártová průvodkyni. Pracovala rovněž na zámcích Humprecht a Červená Lhota. Začínala již v patnácti letech.

"Grabštejn je hrad se vším všudy. Má pro mě velký náboj," svěřila se kastelánka. "Líbí se mi jeho nepravidelná geometrie. Když si Grabštejn procházím, stále mě překvapuje něčím novým."

Kastelánka na hradě už bydlí. Z komůrky, odpovídající garsonce, se již brzy přestěhuje do velkého a historií prosyceného bytu, kde před ní žil kastelán Sedlák s manželkou a dvěma dětmi. Ředitel Národního památkového ústavu v Libereckém kraji Miloš Kadlec ho označil za člověka s nezdolným úsilím a velkou energií.

Bártová chce na odkaz bývalého kastelána navázat a pokračovat v akcích, díky nimž se hrad proměnil v přirozené kulturní centrum česko-polsko-německého Trojzemí.

Jde především o benefiční koncerty, pořádané sólistou opery Národního divadla v Praze Luďkem Velem, Grabštejnské létohrátky nebo Worldfest.

"Věříme, že nové nápady otevřou Grabštejn i skupinám návštěvníků, kteří si do hradu zatím cestu nenašli," prohlásil Kadlec.

Na Grabštejn loni dorazilo zhruba 15,5 tisíce lidí, v roce 2012 jich bylo více než 19 tisíc. Na poklesu návštěvnosti se podepsalo především extrémně chladné jaro.