Rekonstrukcí prochází i stezka kolem Robečského potoka.

Rekonstrukcí prochází i stezka kolem Robečského potoka. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nové naučné stezky nebo jelení obora. V lesích je teď více zábavy

  • 1
Hravá stezka pro rodiče s malými dětmi se vine od začátku léta lesem u Sloupu v Čechách. Měří asi dva kilometry a zvládnou ji rovněž lidé s horší kondicí. Další novinky pro turisty přibyly o prázdninách také v Jizerských horách.

„Sloupská stezka začíná pod Lesním divadlem na místě, kdy jsme odtěžili staré stromy,“ řekl ředitel státních lesů v Libereckém kraji Ludvík Řičář. „Některé už byly nebezpečné. Hrozilo, že by mohly spadnout na procházející lidí.“

Na mýtině se nachází studánka, nad níž vzniká altán. Řemeslníci ho stavějí z největších pokácených smrků.

„Duše lesa tam tak zůstává, i když stromy jsou už pryč,“ prohlásil Řičář. „Stezka vede na okraji obce a přes rozhlednu se vrací k Lesnímu divadlu.“

Podle sloupského starosty Jaromíra Studničky navazuje nová stezka na další výletní okruhy po obci a okolí. „Vedou po skalních vyhlídkách, kolem Skalního hradu nebo vedle Cikánských jeskyní,“ dodal Studnička. „Máme u nás kemp s koupalištěm a nová stezka dává rekreantům šanci, aby si pobyt u nás ještě o něco víc užili.“

Stojany seznamují návštěvníky s přírodou

Lesy vložily do vybudování naučné stezky přes sto tisíc korun. Nachází se na ní pět dřevěných stojanů.

Seznamují návštěvníky s rostlinami, dřevinami a živočichy, které se dají v okolí najít. Zábavná zastavení se jmenují Co kolem nás kvete, Listnaté stromy, Jehličnaté stromy, Kdo bydlí u vody a Pexeso s lesními zvířátky.

„Dřevěné stojany a hrací prvky vyrobil místní truhlář Ondřej Volman,“ uvedla Markéta Kavková, jež u státních lesů pracuje jako specialistka na ochranu přírody. „Obrázky pro naučnou stezku nakreslila Zuzana Pištová s dětmi ze sloupské základní školy.“

Lesníci stihli před prázdninami připravit pro výletníky atrakce rovněž v Jizerských horách. Nad Hejnicemi obnovili alespoň kousky slavné jelení obory, vybudovanou kdysi šlechtickým rodem Clam-Gallasů.

„Na čtyřech místech jsme vztyčili tři až čtyři dřevěná pole, abychom naznačili, jak obora vypadala,“ poznamenal Řičář. „Turisté se o ní dozví také z nové informační tabule. Uvidí dokonce i kamenný jelení skok, kudy vysoká zvěř vstupovala do clam-gallasovské obory. Zpátky se už přes něj ale nedostala.“

Stezka kolem Pekla prochází rekonstrukcí

Na cestu k Desné k Protržené přehradě umístili lesníci v červnu panely, na nichž výletníci zjistí, jaká vzácná zvířata a rostliny je v Jizerských horách obklopují.

Na Českolipsku prochází velkou rekonstrukcí čtyřkilometrová cesta národní přírodní památkou Peklo. Opravu potřebují jak dřevěné chodníky, tak dvě lávky přes Robečský potok. Práce skončí letos na podzim a vyžádají si zhruba čtyři miliony korun. Stezka Peklem není uzavřená, ale turisté si na ní musí dávat větší pozor, než před rekonstrukcí.

„Příští týden nás čeká výměna lávek nad Robečským potokem,“ konstatoval Řičář. „Během ní bude cesta přinejmenším na několik hodin neprůchodná. Potok pod lávkami je totiž docela široký.“