Architekt Oldřich Liska v Háskově vile vycházel ze stále oblíbeného typu...

Architekt Oldřich Liska v Háskově vile vycházel ze stále oblíbeného typu anglického halového domu. | foto: ÚZSVM

Stát prodal funkcionalistickou Háskovu vilu. Majitel jí dá původní vzhled

  • 0
Funkcionalismus v Jablonci je opět v kurzu. Stát prodal do soukromých rukou jednu ze dvou Háskových vil a nový majitel památkově chráněného klenotu z roku 1927 slíbil, že domu vrátí původní vzhled. Radnice navíc uvažuje o koupi Kantorovy vily, v níž by mohlo být muzeum funkcionalismu.

Pro stát už vila nebyla potřebná. Vlastnil ji od roku 1997, do loňského roku v ní měla zázemí základní katolická škola. Vila, která je ukázkou tradicionalisticky orientované moderny a patří mezi nejhodnotnější funkcionalistické stavby v Čechách, se vydražila za 5,4 milionu korun. Vyvolávací cena byla o 400 tisíc nižší.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nechtěl prozradit, kdo je novým majitelem budovy. Veřejnost však ujistil, že se domu dostane patřičného šetrného zacházení.

„Nový vlastník plánuje vile vrátit původní vzhled a užívat ji chce pro bydlení,“ prozradil mluvčí úřadu Radek Ležatka. Čtyřpodlažní budova se nachází asi tři kilometry od centra Jablonce v lukrativní a klidné lokalitě. „Celková výměra domu společně s přilehlou zahradou činí téměř dva a půl tisíce čtverečních metrů,“ dodal Ležatka.

Dům si nechal ve 20. letech minulého století postavit obchodník s bižuterií Rudolf Hásek. Vedle prodávané budovy stojí dům jeho bratra, Jaroslava Háska.

Součástí vily byly sluneční lázně

Architekt Oldřich Liska při návrhu vily vycházel z oblíbeného typu anglického halového domu. V suterénu se nacházel dvoupokojový byt domovníka a garáž.

Ústředním prostorem přízemí byla prostorná hala, prosvětlená velkým oknem a funkčně spojena s jídelnou, přístupná skrze drobnější předsíň s předsazenou terasou. Z předsíně stoupalo schodiště do patra a za ní se nacházely provozní místnosti

Reprezentativní prostory byly orientovány do zahrady a poskytovaly působivý výhled na okolní krajinu. Patro bylo vyhrazeno především potřebám rodiny, ale nacházel se zde i pokoj pro hosty s přístupem na velkou terasu.

Do privátní části patra se vstupovalo skrz šatnu, na kterou navazoval dětský pokoj, opět s přístupem na terasu, koupelnu s balkonem a do ložnice rodičů.

„Zajímavě řešeno bylo podkroví, kde byla další terasa, temná komora a především nedochované sluneční lázně, původně kryté elegantní, zaoblenou, prosklenou kovovou konstrukcí,“ zmínil Ležatka.

V Jablonci by se reprezentativního vzhledu mohla dočkat také Kantorova vila z roku 1934, taktéž postavená ve stylu funkcionalismu. Jak již MF DNES nedávno informovala, primátor Jablonce Petr Beitl na posledním jednání zastupitelstva připustil, že by se Kantorova vila mohla stát novým středobodem cestovního ruchu v Jablonci.

Město by ji mohlo koupit a vybudovat tam třeba muzeum funkcionalismu. Beitl zatím neřekl, že město nyní hodlá vilu koupit, ale že by se o tom mohlo uvažovat. Oslovil zastupitele, aby přišli s případnými návrhy, jak vilu využít.