Mládě oslíka se v liberecké zoo ujala náhradní matka. Jeho vlastní ho zavrhla.

Mládě oslíka se v liberecké zoo ujala náhradní matka. Jeho vlastní ho zavrhla. | foto: Jan Horák, MF DNES

V liberecké zoo se stal malý zázrak, oslík si našel náhradní matku

  • 1
Unikát si nejspíš připíše liberecká zoo. Odvrhnutého mláděte kriticky ohroženého osla somálského se ujala náhradní matka. Pokud se zoo podaří mládě odchovat, bude první na světě. Jeden světový primát už si přitom v Liberci připsali, podařilo se jim uměle odchovat orla křiklavého.

A co tak pozoruhodného se vlastně odehrálo v expozici oslů somálských? Hřebečka Hodariho porodila sedmiletá klisna Gia 5. července – zhruba o měsíc později, než ošetřovatelé čekali. "Předvídali jsme, že po porodu nastanou komplikace," konstatoval mluvčí zoo Ivan Langr. "A opravdu, Gia byla po porodu nervózní a navíc agresivní. Mládě nepřijala za své. Oslík se ale zkusil napít mléka od třináctileté samice Sarah." Oslice ho k překvapení všech nechala sát. A dokonce opakovaně.

Ohrožený osel

Osel somálský patří mezi nejohroženější velké savce, v přírodě existuje poslední velká skupina o asi 400 kusech v Eritreji. V zoologických zahradách je dalších asi 160 jedinců. Liberecká zoo tyto lichokopytníky chová od roku 1991, dosud se zde narodilo 17 mláďat

Pokud malého samečka odchová náhradní matka, zapíše se liberecká zahrada nesmazatelně do zoologické historie. "Odborná literatura nic takového zatím nepopisuje," vysvětlil Langr. Letos se v Liberci již jedna unikátní věc povedla. Narodilo se tam mládě orla křiklavého, zplozené "ze zkumavky".

Osel somálský jako živočišný druh bojuje o přežití, v Africkém rohu jich přežívá posledních čtyři sta. Jejich stáda vybíjeli a stále ještě decimují především vojáci, bojující na území východní Afriky v dlouhotrvajících krutých válkách.

Oslíka s náhradní matkou hlídají kamery

"Osel somálský patří k nejvíce ohroženým savcům na světě," řekl mluvčí liberecké zoo Ivan Langr. "V zoologických zahradách jich je pouze sto šedesát."

Adoptivní matku a jejího nevlastního syna sledují v zoo kamery. Pokud by se v expozici dělo něco nebezpečného, ošetřovatelé zasáhnou. "Natočené záběry nám poslouží k tomu, abychom publikovali materiály s velkým dopadem na chov oslů somálských v zoologických zahradách." Současně však v Liberci nedokáže nikdo odhadnout, jak se vztahy mezi Hodarim a Sarah vyvinou.

Liberecká zoo má osly somálské již dvacet jedna let. Narodilo se v ní sedmnáct mláďat. Zahrada se zároveň podílí v Eritreji na záchraně poslední velké divoké skupiny oslů somálských.