Liberecká opozice kritizuje město za podivné výběrové řízení na pronájem reklamních ploch. (Ilustrační snímek)

Liberecká opozice kritizuje město za podivné výběrové řízení na pronájem reklamních ploch. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

O plakáty se v Liberci stará soukromník, opozice viní město z pletichy

  • 8
Opozice kritizuje vedení Liberce za to, že umožnilo soukromé firmě mít v pronajímání plakátovacích ploch ve městě monopol. Radnice neprodloužila smlouvu s dosavadním provozovatelem a činnost předala technickým službám. Ty však zakázku předaly firmě Rengl, která spravuje zbylé reklamní plochy.

"Koncem loňského roku bylo vypsáno výběrové řízení na nového provozovatele, které už dopředu vypadalo, jako by bylo napsané pro předem určeného zájemce," upozornil bývalý ekonomický náměstek Liberce Jaromír Baxa ze Změny pro Liberec.

Problém je podle něj v tom, že výběrové řízení neprošlo přes komisi pro veřejné zakázky, která má mít funkci jakéhosi protikorupčního orgánu. Komise podle Baxy navrhla radě města, aby zakázku předala některé městské společnosti tak, aby peníze zůstaly v pokladně statutárního města.

"Co udělala rada? Zakázku dala technickým službám a ty provoz plakátovacích ploch obratem ruky odklonily firmě Rengl. Ta je ovšem správcem zbývajících plakátovacích ploch," vysvětlil Baxa, který je členem komise.

Tím se město podle něj dopustilo manipulace s veřejnými zakázkami a umožnilo přenechat lukrativní podnikání soukromé firmě Rengl, které připadne v Liberci monopol.

Firma má na billboardy monopol

"To bych vedení města vyčítal nejvíc. Monopol je vždycky špatně," komentoval situaci majitel firmy Jiří Jaroš Propagace, která tuto činnost pro město zajišťovala od devadesátých let minulého století.

Této společnosti město vypovědělo smlouvu loni v létě. Údajně proto, že z toho mělo malé příjmy a výlepové plochy byly po Liberci ve špatném technickém stavu.

"Město z toho mělo jen sedm tisíc ročně, nyní to bude dvě stě tisíc," uvedla primátorka Martina Rosenbergová.

Původní částku ale rozporuje bývalý pronájemce. Platil sedm tisíc, ale městu půjčoval svoje pódium desetkrát za rok, což v přepočtu dělalo dohromady 107 tisíc ročně.

Opozice kritizuje nejen to, jakým způsobem technické služby odklonily zakázku soukromé firmě, ale že nechtějí kvůli obchodnímu tajemství zveřejnit smlouvu mezi oběma subjekty.

Chceme vidět smlouvu, žádá opozice

"Dokonce ji nechtějí ukázat ani naší člence dozorčí rady Květě Morávkové, což považujeme za skandální. Kdo jiný než dozorčí rada by měla tyto věci kontrolovat," řekla zastupitelka Zuzana Kocumová (Unie pro sport a zdraví).

Ta zároveň upozornila na další podivnosti celé transakce. Například, že bývalý pronájemce chtěl městu své plochy prodat za 300 tisíc korun, ale radnice (TSML) si nechává vyrobit nové, které mají stát téměř milion.

"Vedení města chce bojovat s korupcí, ale zároveň obchází svá vlastní pravidla pro zadávání veřejných zakázek, protože nikde není možné dohledat, že proběhlo veřejné výběrové řízení na tuto činnost," shrnul Baxa.

Primátorka Rosenbergová k tomu dodává: "Technické služby nám ale sdělily, že poptávkové řízení vypsaly."