Český biatlonista Jaroslav Soukup dostal při slavnostním ceremoniálu bronzovou...

Český biatlonista Jaroslav Soukup dostal při slavnostním ceremoniálu bronzovou olympijskou medaili, kterou vybojoval v závodu na 10 kilometrů. (9. února 2014) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Bronz ze Soči má i liberecká nemocnice. Uzdravil se tam rozbitý Soukup

  • 3
Alespoň malý kousek z bronzové olympijské medaile biatlonisty Jaroslava Soukupa by měla dostat liberecká nemocnice. Českého reprezentanta tam před rokem a půl dostali z vážných zranění, která utrpěl při bouračce na kole. Havaroval na soustředění ve Slovinsku.

Otevřená zlomenina ruky, roztříštěná lopatka, zraněné rameno, těžký otřes mozku, poškozené vazy mezi krční páteří a hlavou s vytrženými úpony.

Když k ortopedovi Martinu Smetanovi přivezli v létě 2012 do liberecké nemocnice rozbitého Jaroslava Soukupa, nemohl nikdo vědět, jestli se reprezentační biatlonista ještě někdy postaví na trať pořádného závodu.

Za rok a půl získal Soukup na olympiádě v Soči bronzovou medaili ve sprintu. "Bojím se, aby se mi lidi nesmáli, ale z Jardovy medaile jsem byl v sobotu u televize naměkko," říká šestačtyřicetiletý Smetana.

"Znovu jsem prožíval jeho operaci i dlouhou léčbu," dodává. Sám Smetana jezdí biatlon už dvacet devět let a je jedním ze dvou lékařů národního týmu.

Předloni v létě spadl Soukup na soustředění ve Slovinsku ve velké rychlosti z kola a utrpěl několik vážných úrazů najednou.

Pomláceného Soukupa vezlo do Česka obyčejné auto

"Slovinští lékaři mu celkem dobře ošetřili otevřenou zlomeninu předloktí, ale vyšetření jeho dalších zranění jsme dodělali až v Liberci," vzpomíná Smetana.

Biatlonisté vezli Soukupa do Liberce běžnou dodávkou, pouze mu v ní udělali větší pohodlí. Před cestou dostal silné léky na utišení bolesti.

"Krční páteř si Jarda naštěstí nezranil tak, že by hrozilo porušení míchy," konstatuje Smetana. "Ale měl ve Slovinsku zůstat v nemocnici alespoň dva nebo tři dny."

Kdyby liberecký ortoped věděl, co všechno ukážou Soukupova vyšetření v Liberci, prosazoval by, ať ho domů doveze sanitka.

V Liberci museli biatlonistu znovu operovat

Biatlonista však cestu přestál bez úhony a po důkladných prohlídkách šel znovu na operaci zlomeného předloktí.

"Operovali mu ho už ve Slovinsku, ale jen provizorně," vysvětluje Smetana. "V Liberci jsme mu dali do ruky kovové destičky. Ve Slovinsku mu neudělali odvod z rány, byla plná hnisu a špíny a museli jsme ji vyčistit."

Po operaci už lékaři věděli, že se ruka Soukupovi zahojí a nebude z něj invalida. Aby však mohl ještě někdy vrcholově sportovat, potřeboval, aby se mu do ní vrátila původní síla, hybnost a cit.

"Se zraněným ramenem musel začít co nejdříve cvičit. Zlomenina ruky naopak vyžadovala klid," upozorňuje Smetana.

"Nebylo jednoduché sladit obě věci dohromady. Všechna úskalí se nám však povedlo překonat. Jarda je flegmatik, což se ukázalo jako dobré. Nebyl v nemocnici žádný hrdina, ale ani bolestínský nebo netrpělivý," prozrazuje ortoped.

Trénované tělo se vyrovnávalo se zraněními rychle

Dlouhodobá rehabilitace vedla k jedinému cíli - aby Soukupova ruka a rameno vydržely obrovskou zátěž, jakou prochází horní polovina těla při bruslařském běžeckém stylu.

"Jarda se uzdravoval rychle, což souviselo s tím, že jeho organismus byl zvyklý poprat se s vysokými tréninkovými dávkami i s drobnými úrazy," podotýká Smetana.

"Kdyby se v jeho situaci ocitl nesportovec s ochablými svaly, léčbu by provázely větší komplikace," upozorňuje. 

Soukup se na kole vyboural v srpnu a už v prosinci směl lehce trénovat. "S reprezentačním trenérem Ondrou Rybářem jsme se domluvili, aby Jarda začal s větší zátěží až po Vánocích," uvádí Smetana.

Soukup si troufl na závody dříve, než by měl

Oklikou se však lékař dozvěděl, že už před Vánocemi jel Jarda závody. Neublížily mu však, všechna vyšetření dopadla skvěle.

Soukup s návratem k biatlonu pospíchal, poněvadž se blížilo únorové mistrovství světa v Novém Městě na Moravě.

"Věděl jsem, co všechno se mohlo po operaci pokazit, a tak jsem měl radost, že se Jarda úplně uzdravil," svěřuje se Smetana.

"Ale v jeho účast na novoměstském mistrovství světa jsem nevěřil. Když jsem pak viděl, jak tam pomohl smíšené štafetě k bronzu, hnaly se mně slzy do očí."

Tajemství českých medailí? Trenér je kamarád, ale má respekt

Do Soči, kde teď Soukup přidal na olympiádě další bronz, odjel jako lékař biatlonové výpravy Smetanův kolega.

Liberecký ortoped zažil zimní hry před čtyřmi lety ve Vancouveru, kde se však čeští biatlonisté dívali na medaile z uctivé vzdálenosti.

V Soči naopak doplnil Soukupův bronz Ondřej Moravec ještě stříbrem v pondělním stíhacím závodě. Naděje si dělají čeští biatlonisté ještě v dalších čtyřech závodech.

"Celý tým je bezvadná komunita a velkou roli v něm hraje trenér Ondra Rybář," poodhaluje příčiny současných olympijských medailových žní Smetana.

"S kluky je si věkově blízký, kamarádí s nimi, ale zároveň má u nich velký respekt a poslouchají ho na slovo."

Ortoped se utká se Soukupem na mistrovství republiky

Šestačtyřicetiletý Smetana dělá biatlon závodně už 29 let. Bere ho jako fyzickou i psychickou relaxaci po hodinách, strávených na operačním sále.

"Na biatlonu se mně líbí, že při něm nezáleží jen na fyzickém výkonu, ale také na umění zklidnit se před střelbou a soustředit se na ni," prohlašuje ortoped.

"Koncentrace a klid se mi hodí při operacích ve chvílích, kdy se něco nedaří a lidské tělo se chová jinak, než očekáváme."

Smetana plánuje, že letos vyrazí na mistrovství republiky v biatlonu, kde se utká rovněž se svým pacientem a bronzovým olympionikem Soukupem.

"Bral bych jako úspěch, kdyby mě porazil o šest sedm minut, ale dá mně jich asi víc," předpovídá.