Socha rytíře, který byl součástí Metznerovy kašny v Jablonci, vznikla v roce...

Socha rytíře, který byl součástí Metznerovy kašny v Jablonci, vznikla v roce 1904. | foto: repro město Jablonec

Češi se zase bojí germánství, píše německý tisk o návratu sochy rytíře

  • 104
Názorového sporu o návrat kopie sochy rytíře Rüdigera na jablonecké Horní náměstí si všimla také německá média. O střetu odpůrců a příznivců pomníku tohoto bájného hrdiny ze Ságy o Nibelunzích píše deník Die Welt a též časopis LandesEcho.

Die Welt hovoří o sváru tak, že Rüdiger je pro své protivníky „ošklivým Němcem“ a že to není poprvé, co se proti vztyčení sochy protestovalo. Výhrady se totiž objevovaly i v roce 1970, kdy „odsunutého“ bojovníka vztyčili v německém Kaufbeurenu.

Podle deníku jsou sice nepřátelé díla sochaře evropského formátu Franze Metznera nejvíce slyšet, ale většina Jablonečanů nemá na sochu vyhraněný názor.

Většina těch, kteří se zúčastnili několika anket zabývajících se tématem, co by se mohlo před kostelem Nejsvětějšího srdce Ježíšova objevit, s návratem Rüdigera souhlasí.

Měla by se podle vás do Jablonce vrátit kontroverzní socha rytíře Rüdigera?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 9. března 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1168
Ne
Ne 674

Jenže dle Weltu není rytíř pro odpůrce pouze „ošklivým Němcem“ ale i symbolem agresivního germánství. Podle nich stála kašna se sochou v tehdejším Gablonz v době, která je naštěstí překonána.

„Ta socha nemá nic společného s tváří českého města. Jsem znepokojen tím, že by se tu před ní mohli scházet neonacisté a revanšisti,“ cituje deník jednoho z nejhlasitějších odpůrců, Františka Radkoviče, jednatele jablonecké pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu.

Německý deník též připomíná, že kritické hlasy vyslané směrem k Rüdigerovi zazněly i v době, kdy bylo Metznerovo dílo prodáno do čtvrti Neugablonz v německém Kaufbeurenu. Právě tam našla domov většina německých obyvatel odsunutá po válce z Jablonce.

Německé noviny píší, že se tehdy kritika objevila v regionálním tisku. Oponenti na začátku 70. let sochu označovali za revanšistický památník. Die Welt píše, že byla socha do Německa prodána za deset tisíc amerických dolarů a zabalená ve velké krabici v pilinách.

Němečtí novináři mluvili také se starostou Kaufbeurenu Stefanem Bossem. Ten říká, že myšlenka vrátit Rüdigera do Jablonce má symbolický charakter.

„Dva Rüdigerové - v Jablonci a Neugablonz - jsou připomínkou společné historie. O tom svědčí i živá spolupráce mezi oběma městy,“ říká Bosse. Podle starosty by se dokonce mohl vytvořit česko–německý fond pro podporu projektu.

Die Welt uvádí i výrok jabloneckého primátora Petra Beitla. Ten podle novin řekl, že bez Rüdigera je Horní náměstí jako ústa s mezerou mezi zuby.