Do obnovy turistických stezek v Jizerských horách míří miliony korun. Na snímku turisté na obnovené stezce Oldřichovské bučiny, jež patří mezi nejpůsobivější v kraji.

Do obnovy turistických stezek v Jizerských horách míří miliony korun. Na snímku turisté na obnovené stezce Oldřichovské bučiny, jež patří mezi nejpůsobivější v kraji. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Jizerkách zkrásní devět turistických cest. Na Špičáku nebo Hraničné

  • 0
Jizerské hory hodně prokouknou. Letos tam zkrásní dohromady devět turistických stezek. Jejich obnova vyjde na více než pět milionů korun. Většinu peněz poskytla Evropská unie.

Na některých cestách už práce skončily. „Kromě stezky Oldřichovskými bučinami je hotový výstup na Oldřichovský Špičák nebo chodník u lomu Hraničná,“ řekl Ondřej Petrovský, ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor.

Na obnově zašlých stezek pracuje také Společnost pro Jizerské hory.
„U lomu v Hraničné u Janova se po zamokřené půdě už nedalo chodit,“ upozornil Petrovský. „Proto tam vyrostl chodník z dřevěných fošen, dlouhý sto šestnáct metrů.“

Úpravy promění také bahnitou Umrlčí cestu u osady Jizerka. Objeví se na ní nový mostek, starý se totiž rozpadl. Dělníci vylepší výstupy na Frýdlantské cimbuří - Kozí stezku, Hajní kostel a Pavlovu cestu.

„Nyní děláme na stezce, jež stoupá na Ptačí kupy,“ uvedl Petrovský. „Téměř hotová je cesta z Ptačích kup na Holubník. Na řadě míst se tam dělal dřevěný chodník. Finišují práce na stezce na Paličník.“ Upraví se i cesta na vyhlídku z Pytláckých kamenů.

Řemeslníci vyspraví také sesypanou studánku v Karlově a zvelebili odpočívadlo U Švédů. Nachází se pod Dračím vrchem. „Na obnově stezek pracujeme třetím rokem,“ upozornila Kateřina Bednářová, ředitelka Společnosti pro Jizerské hory. „Všechny úseky dokončíme nejpozději v červnu.“

Oldřichovské bučiny již slouží turistům

V úterý začala výletníkům sloužit obnovená stezka Oldřichovské bučiny, jež patří mezi nejpůsobivější v Libereckém kraji. Měří dva kilometry. Úpravy se dotkly 1,3 kilometru.

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor a Společnost pro Jizerské hory tam vztyčily dřevěná schodiště, díky nimž už lidé nemusí klopýtat po strmých a nerovných partiích cesty.

„Obnovili jsme také dosloužilé stupy,“ dodal Petrovský. „Na stezku jsme umístili dřevěné svodnice, které zabrání rozemílání a odnášení půdy vodou.“

Cesta Oldřichovskými bučinami se kroutí z Oldřichovského sedla přes Lysé skály až ke Skalnímu hradu. 

„U Skalního hradu zajistila již dříve opravu stezky Agentura ochrany přírody a krajiny,“ konstatoval Petrovský. „Vynaložila na ni více než šest set třicet tisíc korun.“

Dřevěná lebka, z níž vyrůstá strom

Oldřichovská stezka prochází Národní přírodní rezervací Jizerskohorské bučiny. Rozkládá se na prudkých severních svazích Jizerských hor, kde se tyčí spousta žulových skalních masivů, věží a vyhlídek. Stezka patří mezi obtížnější a měli by na ni vyrážet turisté alespoň se základní tělesnou kondicí.

Stezka ukazuje rozdíly mezi běžným lesem a lesem v národní přírodní rezervaci. Startuje naproti výletní restauraci U Kozy vedle silnice z Mníšku do Raspenavy.

Před vstupem na ni stojí dřevěná útulna. Vznikla zásluhou Lesů České republiky. Mezi hravými prvky na osmnácti zastaveních, rozložených po stezce, zaujme třeba krasohled nebo lupa, pod níž turista vidí chodbičky, vydlabané kůrovcem. Střídání zániku a zrodu v lese symbolizuje dřevěná lebka, z níž vyrůstá mladý listnatý stromek.