Soud kvůli nábytku pro šampionát. Na snímku z jednoho z předchozích jednání...

Soud kvůli nábytku pro šampionát. Na snímku z jednoho z předchozích jednání soudu zleva Zdeněk Kračmar, Petr Patrman a Jindřiška Máchová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Chyby byly, na odsouzení to nestačí, slyšeli obvinění za „nákup“ nábytku

  • 3
Zprošťující rozsudek si vyslechli obvinění ve vleklé kauze zaplaceného, ale nedodaného nábytku pro univerzitní koleje v Liberci. Případ tím ale zcela nekončí. Státní zástupce se proti zprošťujícímu rozsudku odvolal.

Chyby tam byly, ale na odsouzení to nestačí. Tak by se dal shrnout zprošťující rozsudek libereckého soudu v kauze zaplaceného, ale nedodaného nábytku pro koleje liberecké univerzity. Opravovaly se před mistrovstvím světa v klasickém lyžování.

Jindřišce Máchové ze stavební firmy Syner, Petru Patrmanovi z firmy Investing CZ, která dělala stavební dozor a řediteli kolejí a menz liberecké univerzity Zdeňku Kračmarovi hrozilo za podvod až osm let vězení.

Obžaloba tvrdí, že společně dosáhli toho, že v roce 2007 nedodaný nábytek škola ze státní dotace proplatila firmě Syner. Ta koleje za 350 milionů rekonstruovala. Pochybení našel už Nejvyšší kontrolní úřad a o jeho zjištění se obžaloba opírala.

„Neprokázalo se, že společnost (Syner, pozn. redakce) byla obohacena, ani že by peníze byly získány někým jiným. Soud nezjistil ani to, že by se neprovedly práce, které jsou deklarovány ve sporných fakturách,“ uvedl předseda soudního senátu Richard Skýba.

Vleklý případ ale ani tímto rozsudkem nekončí. Za údajný téměř čtyřmilionový podvod všem třem obžalovaným stále hrozí až osm let vězení. Státní zástupce se totiž odvolal. Je přesvědčen o tom, že k odsouzení je dostatek důkazů.

„Důkazy měly být hodnoceny ve všech souvislostech, které z dokazování vyplývaly. To se dle našeho názoru nestalo,“ zmínil státní zástupce Miroslav Mareš. Soud zprostil obžalované už potřetí. Státní zástupce se proti předchozím rozhodnutím okresního soudu odvolal a pokaždé uspěl.

Soud se měl nyní zabývat posudkem a objasnit, jestli firma skutečně provedla místo nedodaného nábytku vícepráce. Tato otázka je v celém případu klíčová. Obžalovaní totiž tvrdí, že stavební firma Syner provedla v hodnotě nedodaného nábytku jiné, dodatečné stavební práce.

Potíž je mimo jiné v tom, že na rozpor přišel nejvyšší kontrolní úřad v době, kdy ještě oprava neskončila. A od rekonstrukce uběhlo více než sedm let.

„Jisté omezení bylo v tom, že se nedalo vše dohledat. Trubky se ze zdí netrhaly. Vycházelo se z toho, že elektřina proudí a voda teče,“ uvedl předseda senátu Skýba.

Všichni obžalovaní vinu odmítají. Podle nich byl problém v tom, že projekt nebyl dobře připravený. Kvůli tomu prý nešlo použít všechen dodaný nábytek. I proto během stavby docházelo k nestandardním účetním operacím. Pokud by se postupovalo jinak, oprava by se podle obžalovaných do začátku šampionátu nestihla. Obžalovaní trvají na tom, že nikoho neokradli, ani nikoho neobohatili.

Také univerzita tvrdí, že jí škoda nevznikla a k trestnímu řízení se nepřipojila.

„Výsledek jsem očekával. Z mého pohledu je ale špatné to, že se trestní řízení ještě pořád vede, v roce 2015 se pořád bavíme o skutku z roku 2007. Bezúhonní občané, kteří by měli být obrazně řečeno vyznamenáni, že svým dílem přispěli ke konání mistrovství a že studenti mohli bydlet, jsou předmětem trestního stíhání,“ řekl Oldřich Filip, obhájce obžalované Jindřišky Máchové.