Podle kritiků zánik nynější školy postihne i neúspěšné maturanty a žáky učebních oborů, kteří budou muset skládat opravné zkoušky na úplně jiných školách (ilustrační snímek).

Podle kritiků zánik nynější školy postihne i neúspěšné maturanty a žáky učebních oborů, kteří budou muset skládat opravné zkoušky na úplně jiných školách (ilustrační snímek). | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Rozdělením školy zaniknou nově vzniklé organizace, varují odboráři

  • 5
Protesty školských odborů a části zaměstnanců vyvolal plán kraje znovu rozdělit dobře fungující turnovskou Obchodní akademii, Hotelovou školu a Střední odbornou školu Turnov ve Zborovské ulici.

Odbory varují před tím, že pedagogové pak budou muset učit i předměty, na něž nemají kvalifikaci a úroveň výuky se sníží. Upozorňují i na to, že dvěma menším a slabším školám bude hrozit zánik.

Podle kritiků zánik nynější školy postihne i neúspěšné maturanty a žáky učebních oborů, kteří budou muset skládat opravné zkoušky na úplně jiných školách.

„Ani jedna nově vzniklá příspěvková organizace nebude nástupnickou organizací rušené školy. Tím v Turnově vzniknou dvě nové, malé střední školy, které budou muset začít znovu budovat své jméno a s tím vše související,“ upozornil předseda odborové organizace školy Marcel Fišera.

Nově vzniklé školy můžou zaniknout, varuje odborář

„Při poklesu zájmu uchazečů o studium na těchto malých školách hrozí jejich zánik,“ varoval. Odsouhlasené rozdělení pokládají odbory za předvolební kampaň.

„Rada Libereckého kraje nemá pro svá rozhodnutí racionální argumenty,“ upozorňují. O znovurozdělení turnovské školy na dva samostatné subjekty, které budou sídlit ve dvou budovách, rozhodli krajští radní na mimořádném zasedání 19. července. Školy mají být znovu samostatné od září 2017.

Rozhodnout o tom ale ještě musejí v srpnu krajští zastupitelé. A také ministerstvo školství. Rozhodnutí krajských radních je totiž v rozporu s dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy. Nové střední školy lze zřizovat jen ve výjimečných případech.

Proti rozdělení školy je mimo jiné školský odbor kraje. Radní pro školství Alena Losová ostatně na radě hlasovala proti rozdělení. Obává se, že menší školy budou mít problémy se zajištěním peněz na provoz i mzdy i se sháněním kvalitních pedagogů.

„Pokud navíc nenavyšujeme kapacity středních škol, vznik nové střední školy je možný jen ve výjimečných případech. A nevím, jestli je tohle výjimečný případ,“ domnívá se Losová.

Rozdělením dojde ke zkvalitnění škol, tvrdí náměstek

Náměstek hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter rozdělení obhajuje. „Myslíme si, že sloučení škol nefungovalo, školy si nesedly. Máme zato, že rozdělením dojde ke zkvalitnění obou škol,“ tvrdí. „V kraji máme deset dalších škol s menším počtem žáků. Neděláme dvě malé školy, které zaniknou. Naopak vrátíme stav z minulosti, který dřív fungoval,“ zmínil Pieter.

Podle kritiků ale škola funguje dobře. „Sedm let se snažíme vytvořit silnou prosperující školu a daří se nám to. Jejím zrušením by šla všechna snaha vniveč,“ obává se hospodářka školy Marcela Beranová.

Hotelová škola a obchodní akademie byla nedobrovolně sloučena se Střední odbornou školou zaměřenou na strojírenství v roce 2009. Ještě loni sídlila každá škola ve své budově. Hotelová škola v přestavěných kasárnách ve Zborovské ulici, Střední odborná škola v Alšově ulici.

Od září se ale museli žáci hotelové školy rozhodnutím ředitelky Mileny Lednejové přesunout do budovy v Alšově ulici. Proti tomu se postavili nejen studenti a rodiče, ale i vedení Turnova. Nadace Bohuslava Horáčka do opravených kasáren investovala miliony korun. Dar ale podmínila tím, že v bývalých kasárnách bude škola.