Za mateřskou školku v Rychnově u Jablonce (na snímku) zaplatili 5 milionů korun, ta liberecká bude o 20 milionů dražší.

Za mateřskou školku v Rychnově u Jablonce (na snímku) zaplatili 5 milionů korun, ta liberecká bude o 20 milionů dražší. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec postaví školku za 25 milionů. Příliš drahé, míní firmy z oboru

  • 22
V Liberci vyroste nová kontejnerová školka za 25 milionů korun, rozpočet krajského města navíc zatíží pětimilionové úroky za úvěr. Podle odborníků z oboru je cena přemrštěná a tvrdí, že za tuto sumu by mateřinku postavili mnohem větší. Školku postaví firma, jejímž jednatelem je bratr náměstka primátorky.

Školka vyroste ze sestavitelných modulů ve čtvrti Ruprechtice. Má kapacitu 86 dětí a bez DPH vyjde na dvacet pět milionů korun. Rychnov u Jablonce pořídil před několika lety školku stejného typu pro 40 dětí za pět milionů korun.

Školka v Ruprechticích

Zakázku na stavbu školky ze smontovatelných panelů získala firma Awea se sídlem v Šimonovicích. Byla jednou ze dvou firem, které se výběrového řízení zúčastnily. Nabídla prý také nejnižší cenu, 25 milionů korun bez daně.

Město novou školku potřebuje, protože má pro děti málo volných míst v současných školkách. Podle opozice však při výběru firmy postupovalo ukvapeně.

Tuzemská jednička na stavby "prefabrikovaných prostorových modulů", firma Koma Vizovice, by za 25 milionů postavila v Liberci školku pro 86 dětí a ještě jednu pro dalších 50 dětí. "A byly by nejluxusnější, jaké děláme," říká ředitel tuzemských obchodů Komy Karel Kolínský.

Cena, kterou nakonec Liberec zaplatí, bije do očí také ve srovnání s rozměrově stejnou, ale navíc zděnou stavbou v Ruprechticích. Stacionář pro seniory U Antonína sousedí s právě budoucí školkou a vyšel přibližně na 13,5 milionu korun i s vybavením a výtahem.

"Nechápu, jak může stavba ze smontovatelných dílů stát dvacet pět milionů. Měla být mnohem levnější než naše budova," podivuje se ředitel stacionáře Pavel Eliáš.

Stavební firma dvoupodlažní stacionář vybudovala před čtyřmi lety během půl roku na pozemku bez inženýrských sítí. Jde vlastně o jakousi obdobu školky s obytnou plochou 500 metrů čtverečních.

Bratr náměstka je jednatelem vítězné firmy

"Je to poctivá zděná stavba s obrovskou životností. U plánované mateřské školy mám bohužel pocit, že se jen dál nesmyslně zadluží město dalším úvěrem. Cena přece nejde od sponzora, ale z našich peněz," nechápe Eliáš.

Podle liberecké primátorky Martiny Rosenbergové (ČSSD) se do výběrového řízení přihlásily dvě firmy - Awea a Syner. První jmenovaná zvítězila, poněvadž nabídla lepší cenu. Pikantní je, že jednatele firmy dělá Jan Rutkovský - bratr náměstka primátorky Jiřího Rutkovského.

Podle náměstka prý ale o střet zájmů nejde. "O mém bratru jsem nerozhodoval. Nebyl jsem členem výběrové komise, na radě jsem se zdržel hlasování," tvrdí Rutkovský (USZ).

Srovnání s rychnovskou pětimilionovou školkou primátorka Martina Rosenbergová odmítá. "V Rychnově to byly trošičku jiné kontejnery bez inženýrských sítí. Tohle je započítáno včetně všech prací. Školka v Ruprechticích bude poměrně velká, zdražuje ji hlavně dodavatelský úvěr," vysvětluje Rosenbergová.

Kolínský vysoké ceně za libereckou školku z modulů nemůže uvěřit. "Špičkově vybavenou školku pro sto dětí jsme v Jihlavě postavili za osmnáct milionů korun. I s inženýrskými sítěmi, kuchyní, vytápěním a dalším zařízením a vybavením," prohlásil manažer Komy.

Úvěr přijde město na dalších 5 milionů

Náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům) upozornil, že v ceně 25 milionů korun za školku se ukrývá demolice starých budov. Vyžádá si 1,3 milionu korun.

Pouhé dvě přihlášky do výběrového řízení náměstka Šolce zklamaly. "Zveřejnili jsme ho na našem portále a čekal jsem alespoň dvacet zájemců. A velkou přetahovanou o zakázku," konstatoval Šolc.

A jaké jsou zkušenosti společnosti Awea se zakázkami, jakou získá od liberecké radnice? "Je to pro nás první modulová školka. Na některých podobných stavbách jsme se ale podíleli jako dodavatelé," prohlašuje jednatel Rutkovský.

Školka městu neodčerpá z rozpočtu jen 25 milionů korun za výstavbu. Firma ji udělá na dodavatelský úvěr a městu naúčtuje na úrocích dalších asi pět milionů korun.

,