Expozici v turnovském muzeu připravil mineralog a geolog Jan Bubal tak, aby na ní byl vyvážený poměr mezi neopracovanými minerály a zušlechtěnými drahými kameny. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Českém ráji vystavili dosud skryté drahokamy včetně zkamenělého dřeva

  • 0
V neokoukanosti spočívá jedno z velkých kouzel nové výstavy Poklady z depozitáře drahých kamenů. Muzeum Českého ráje v Turnově na ní ukazuje minerály i broušené a leštěné drahé kameny z celého světa.

„Představujeme je v Klenotnici a veřejnost je ještě nikdy neviděla,“ říká mineralog a geolog turnovského muzea Jan Bubal.

„Velká část jich pochází z Ruska, především z lokalit nacházejících se v oblasti Uralu a Sibiře, které během geologických expedic navštěvoval Tomáš Řídkošil, bývalý mineralog a geolog Muzea Českého ráje.“

Ve svých depozitářích pečuje turnovské muzeum o několik tisíc minerálů a drahých kamenů z celého světa.

V Klenotnici mohou lidé spatřit část pozoruhodné sbírky broušených kamenů, mezi nimiž se vyjímají safíry z Indie a Srí Lanky nebo topazy z Brazílie. Řídkošil pracoval v muzeu dlouhých 25 let, bohužel v loňském roce nečekaně zemřel. Výstava Poklady z depozitáře drahých kamenů by měla připomenout jeho práci. „Výstava potěší jak oko jak běžného návštěvníka, tak i odborníka,“ upozorňuje Bubal.

Při výběru exponátů pro ojedinělou výstavu neměl Bubal nouzi. Ve svých depozitářích totiž muzeum pečuje o několik tisíc minerálů a drahých kamenů z celého světa. „Na výstavu jsme nakonec dali skoro dvě stě minerálů a drahých kamenů. Většinou se jedná o nálezy Tomáše Řídkošila nebo o minerály a drahé kameny, které nakoupil.“

Zkamenělá dřeva, desky z nefritu

Největší exponáty, na něž lidé v Klenotnici narazí, se nalézají mimo vitríny. Třeba zkamenělá dřeva měří na délku zhruba tři čtvrtě metru. Svou mohutností dále zaujmou leštěné desky z nefritu a z jaspisu nebo ametystové geody (drúzy) z hory českých polodrahokamů - Kozákova.

Geody jsou kameny s dutinou ve svém středu. Obřími rozměry prosluly geody z Minas Gerais v Brazílii. Největší z nich dosahují velikosti přes tři metry.

„Geody z Kozákova proti nim působí sice jako malé, ale v Evropě patří k největším a nejhezčím,“ prohlašuje Bubal.

Expozici připravil tak, aby na ní byl vyvážený poměr mezi neopracovanými minerály a zušlechtěnými drahými kameny. Na výstavě se lidé dozvědí rovněž mnoho důležitých věcí o osobnosti zesnulého Tomáše Řídkošila. Jeho zásluhou se do muzea dostaly i ucelené sbírky regionálních sběratelů plné unikátních kamenů. Jejich naleziště již nejednou zanikla.

Výstava jako vzpomínka na zesnulého mineraloga

„Nesmí se zapomenout, že Tomáš Řídkošil byl také úžasným vědcem a dlouholetým ředitelem Geoparku UNESCO Český ráj, na jehož založení se velkou měrou podílel,“ konstatuje ředitelka Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová.

„Výstavou Poklady z depozitáře drahých kamenů bychom chtěli uctít Tomášovu památku a vzpomenout na to, že za jeho působení v muzeu došlo k největšímu rozšíření geologických a mineralogických sbírek.“

Turnovská sbírka minerálů broušených kamenů patří svou velikostí na druhé místo v Česku. Zaostává pouze za sbírkou Národního muzea v Praze. Výstava Poklady z depozitáře drahých kamenů potrvá v Muzeu Českého ráje až do konce letošního roku.