Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

ODS nechce v Libereckém kraji rušit gymnázia, rozhodnout má ministerstvo

  • 4
Opoziční ODS napadla plán krajského radního pro školství Radka Cikla na reformu středního školství v Libereckém kraji, v níž chce sloučit pět středních škol. Nechce například rušit gymnázia, dokud ministerstvo neurčí samo svoji představu.

Za nesmyslné a neekonomické pokládá opoziční návrh stěhování některých škol. Odmítá také porovnávat naplněnost škol k počtu 400 žáků, bez přihlédnutí k velikosti měst a danému regionu.

Slučování škol

Vedení Libereckého kraje chce sloučit Gymnázium Frýdlant se Střední školou hospodářskou a lesnickou ve Frýdlantu.

Dále se má jablonecké Gymnázium U Balvanu spojit s Gymnáziem Dr. Randy, Gymnázium Mimoň má přejít pod Gymnázium v České Lípě a Střední průmyslovou textilní školu v Liberci chtějí radní sloučit se Střední školou gastronomie a služeb v Liberci. 

Kraj chtěl sloučit i sklářské školy v Kamenickém Šenově a Novém Boru. To vyvolalo řadu protestů a návrh krajští zastupitelé neodhlasovali.

"Na Semilsku nevznikly nové školy, mají tradici, pět z osmi škol přitom nedosahuje počtu čtyř set žáků. Semilsko při takovém postoji nemá šanci," upozornil místostarosta Turnova Otakar Špetlík.

"Reformu kraj dostatečně neprojednal, je šitá horkou jehlou a spíš úřednicky než s citlivostí k tomuto tématu," komentoval předseda zastupitelského klubu ODS Radim Zika. Návrh podpořil i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

Podle Ziky je materiál oponentním návrhem, který má být základem pro případná další jednání. Zastupitelstvo má ale koncepci schvalovat už při zasedání 29. března.

"Návrh jsem už viděl. Podivuji se hlavně nad tím, že to, co sami před čtyřmi lety navrhovali, teď popírají," kontroval náměstek Cikl z vládnoucí sociální demokracie.

ODS chce gymnázia zatím ponechat

ODS si podle Ziky stále uvědomuje nutnost reagovat na ubývající počet dětí, chce ale prý reformu řešit citlivěji. Kraj tvrdí, že počty studentů budou klesat do roku 2020. Plánuje proto slučování škol a snížení kapacity o 12 procent. Kraj mimo jiné připravuje ukončení osmiletého studia na čtyřech ze svých 13 gymnázií.

Návrh ODS

Frýdlant: Gymnázium zachovat ve stávající podobě.
Liberec: Na Střední odborné škole a Gymnáziu Na Bojišti doběhne obor Pedagogické lyceum a gymnázium. Lyceum převezme Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická v Jeronýmově.
Jablonec nad Nisou: Obě gymnázia neslučovat.
Česká Lípa: Střední odborná škola v Lužické ulici převede obory z České Lípy do Doks.
Kamenický Šenov: Sklářskou školu neslučovat s VOŠS a SŠ Nový Bor.
Semily: V ISŠ Semily zachovat nástavbový obor Podnikání.

"Chceme zatím ponechat všechna gymnázia ve stávající podobě, zrušení některých by mělo deklarovat ministerstvo nejlépe zákonem, samozřejmě za součinnosti s kraji," uvedl Stanislav Pěnička, předseda Výboru pro výchovu, vzdělávání, zaměstnanost a sport Libereckého kraje.

Materiál odmítá zřizování nových oborů tam, kde není předpoklad, že se je podaří naplnit. "V navrhované reformě k tomu dochází, například ve Frýdlantu, Novém Boru nebo Turnově. Rozmělňuje to počty žáků v daném  místě a odčerpává je okolním školám," míní Pěnička.

Oponentní návrh odmítá i neekonomické stěhování škol a přesouvání oborů. Za typický nekoncepční krok považuje záměr kraje přesunout obor zlatník - klenotník z Turnova do Jablonce.

"V Turnově má obor tradici a bude se přesouvat proto, aby Jablonečanům nebylo líto, že se jim  zruší Gymnázium u Balvanu," tvrdí Pěnička.

Podle náměstka Cikla je opoziční návrh skrytě namířen proti odborným školám. "Nechtějí jen na někoho ukázat prstem. Návrh předložený ODS by ale znamenal definitivní konec třeba technické průmyslovky v  Jablonci, střední školy v Novém Boru nebo střední školy v Lomnici nad Popelkou," tvrdí.