Protipovodňová štola má z Jablonce odvádět přebytečnou vodu, stavba skončí v

Protipovodňová štola má z Jablonce odvádět přebytečnou vodu, stavba skončí v červnu 2013. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lidé v Jablonci si stěžují na odstřely, ráno a večer se jim chvějí domy

  • 22
Obyvatelům Jablonce vadí stavba protipovodňové štoly, která se razí v podzemí města. Lidé si stěžují, že jsou silné rány slyšet i brzy ráno a pozdě večer. Obávají se i otřesů, kvůli kterým se jim prý v bytech chvěje podlaha.

"Ještě ve čtvrt na deset večer otřásla naším domem vibrace z budované štoly. Odstřely se ozývají i ráno po šesté hodině a stále častěji. Uvědomuje si někdo, že v objektech v blízkosti stavby spí malé děti? Nejde jenom o odstřely. Ruší i pravidelné rány," zlobí se Miloš Raim z ulice na Čihadle.

Štola v Jablonci

Stavbou protipovodňové štoly je pověřeno společenství firem Syner a Metrostav.

Železobetonová štola bude dlouhá 1,259 kilometru, široká 3,1 metru a vysoká 2,75 metru. Její průtok bude 30 metrů krychlových za sekundu.

Celkové náklady na její stavbu převyšují 434 milionů korun.

 Hotová má být v červnu příštího roku.

Podle stavitelů se nedá otřesům vyhnout a noční klid dodržují. Stavbaři také ujišťují, že záznamy ze seismografů předávají hygienikům.

"K odstřelům dochází zhruba ve dvanáctihodinových cyklech. Snaha je provádět trhací práce kolem sedmé hodiny ranní a druhý odstřel stihnout do 21 hodiny. Samotný odstřel je velmi krátký. Jeho trvání je časově rozprostřeno maximálně do šesti sekund a je doprovázen silným zvukovým vjemem a v blízkosti ražeb také mírnou seismickou činností," popisují na internetových stránkách města.

Odstřely se provádějí ve městě na třech místech - u Strojírenského zkušebního ústavu, u loděnice u přehrady a ve štole v Pasekách. To je šest výbuchů denně.

Štola je zbytečná, tvrdí kritici

Železobetonová štola povede od loděnice na pravém břehu nádrže Mšeno přes Riegrovu ulici, pod okružní křižovatkou Riegrova a Rýnovická, dále pod ulicí Tovární až k plynárně, kde by měla vyústit do Lužické Nisy. Štola má z Jablonce odvádět přebytečnou vodu, kterou nedokáže pojmout přehrada.

Stavbu za téměř půl miliardy ovšem kritici považují za zbytečnou. Povodně byly ve městě na konci 19. století a kvůli nim vznikla přehrada ve Mšeně. Odpůrci stavby tvrdí, že štola má jen zvýšit cenu pozemků v záplavové oblasti. Vodohospodáři to odmítají.

"Lidé, kteří upozorňují na zbytečnost štoly, se domnívají, že k nám nemůže přijít velká voda. Když mohla být v roce 1897, tak proč ne zítra nebo za měsíc," namítá ředitel jablonecké pobočky Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.