Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Ohrožené mihule zastavily opravy mostů, řidiče trápí objížďky

  • 5
Kvůli ochraně kriticky ohrožené mihule potoční se na jaře v Libereckém kraji zastavily opravy šesti mostů. Jejich rekonstrukci zakázali ochranáři, stavební stroje by podle nich mohly v korytech řek ohrozit rozmnožování živočicha. Řidiči v okolí Cvikovska se potýkají s mnohakilometrovými objížďkami.

Rekonstrukci poškozených mostů ukončila Správa Chráněné krajinné oblasti Lužické hory v březnu a dělníci se na ně směli vrátit na konci června. Zákaz oprav platil pro mosty přes řeku Svitávku v Lindavě, Kunraticích u Cvikova, Dolní Světlé a v Mařenicích.

Oprava mostů

Povodně poškodily před dvěma lety v Libereckém kraji více než 220 mostů a 55 z nich se musí opravit. Prozatím jich stavbaři dokončili jedenáct, na dalších se pracuje.

Tam, kde opravy mostů na čtyři měsíce skončily, nastaly komplikace. Jejich rekonstrukce nyní pokračuje bohužel v době, kdy na Českolipsku vrcholí letní turistická sezona.

"Mařenice i Dolní Světlá jsou v létě považovány za vyloženě rekreační oblasti. Kdo se sem chce dostat, toho čekají dlouhé objížďky," uvedl starosta Mařenic Petr Tlustý. Na špatný přístup do obce doplácejí hlavně podnikatelé zaměření na cestovní ruch. Kvůli opožděné opravě tří mostů si navíc Mařeničtí sáhnou hlouběji do kapsy.

"Místní lidé jsou samozřejmě vynalézaví, takže vždy najdou silnici, po níž si jízdu zkrátí. Cesty jsou kvůli tomu ale nadměrně opotřebované, a jejich oprava nás bude stát další peníze," dodal starosta.

Omezení jsme zkrátili, hájí se ochranáři

Předseda hnutí Starostové pro Liberecký kraj Martin Půta by opravy mostů na Svitávce vůbec nepřerušoval. "S ochranou životního prostředí souhlasím, ale přijde mi zvláštní upřednostňovat drobného živočicha před lidmi," vysvětlil. Ředitel krajské správy silnic Jan Růžička však zatím nezaznamenal žádné stížnosti obyvatel na zabrzděné opravy mostů.

"Svitávka patří díky výskytu mihulí k mezinárodně chráněným oblastem," řekl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Lužické hory Tomáš Besta. Nechce, aby se protažená rekonstrukce mostů sváděla na ochranu mihule potoční.

"V celém kraji se musí opravit pětapadesát mostů, náš zákaz se ale týkal pouze šesti. Omezení jsme navíc o měsíc zkrátili, aby práce mohly začít už na konci června," vysvětlil. Mihule doplácejí na bezohledné úpravy koryt vodních toků i na odstraňování jemných naplavenin v místech, kde se dlouhodobě znečišťuje voda. Stavební práce v korytech ale škodí všem vodním živočichům.

Mihule jsou kruhoústí vodní živočichové. Se sliznatkami patří mezi nejprimitivnější obratlovce. Neřadí se k pravým rybám, i když mají sedm párů žaberních oblouků.

Mihule vypadají odpudivě. Jejich tlama ve tvaru nálevky přesahuje svým průměrem průměr těla. Jejich ústní otvor je přísavkovitý, mihule se zavrtávají do ryb a sají jim krev. Patří mezi kulinářské lahůdky. Zapsaly se tragicky do dějin středověké Anglie. Po pozření jídla z dušených mihulí se udusil anglický král Jindřich I., aniž po sobě zanechal dědice.