Vzácný oltář v kostele sv. Jiljí pod hradem Bezděz.

Vzácný oltář v kostele sv. Jiljí pod hradem Bezděz. | foto: Národní památkový ústav

Farář lepil padající křídla andělům. Pomohl zachránit od zkázy vzácný oltář

  • 1
Roky nosil farář Jan Nepomuk Jiřiště do kostela sv. Jiljí pod hradem Bezděz lepidlo. Lepicí hmotou upevňoval odpadávající křídla andělům na místním, časem zbědovaném oltáři.

Před rokem lidmi oblíbený boží služebník v nedožité čtyřicítce zemřel na srdeční selhání. Nespatřil tak už zrestaurovaný oltář, který se opět zaleskl třpytem, jejž mu vtiskly šikovné ruce řemeslníků z třetí čtvrtiny 18. století.

Nyní je opravená cennost navržena na cenu Patrimonium pro futuro Národního památkového ústavu. Tu každoročně obdrží významný historický objev nebo nově rekonstruovaná památka.

V roce 2007 se Jiřiště už nevydržel dívat na odlamující se části těl dvou andělů i světic Kateřiny a Barbory. Zbídačený stav oltáře proto nahlásil památkářům a ti na něm začali provádět záchranářské práce.

„Bez restaurátorského zásahu by se oltář v průběhu času rozpadl pod vlastní vahou na již neopravitelné kusy. Tím by došlo k jeho celkové ztrátě,“ vysvětluje Miloš Krčmář, ředitel liberecké pobočky Národního památkového ústavu.

Nový lesk získal také obraz patrona kostela

Podle Krčmáře barokní oltář vznikl během dvou historických epoch. „Střední část oltáře byla s největší pravděpodobností přenesena z kostela z pražského Karlova řádem augustiniánských kanovníků, jemuž správa bezdězské farnosti až do josefínských reforem příslušela,“ říká památkář.

Ještě v průběhu 18. století byl oltář doplněn o dvojici soch andělů světlonošů a o dvojici postranních branek.

Kromě andělů a zmíněných světic vévodí dílu socha Panny Marie Montserratské. Za ní je obraz patrona kostela. I ten prošel ozdravnou restaurátorskou kúrou. Obraz restaurátoři sňali z napínacího rámu, plátno očistili, malbu změkčili a metodou takzvané rentoaláže plátno nažehlili na novou plátěnou vrstvu.

Obraz pak vytmelili, malbu retušovali lokální nápodobivou retuší a opatřili ochranným lakem. V kostele jsou ještě dva boční oltáře. Zajímavostí je, že na jednom z nich je obraz, který znázorňuje těhotnou Pannu Marii, což v kostelech nebývá zvykem.

Farář zachránil od zkázy další kostely

I když opravený oltář pochází z konce 18. století, kostel je mnohem starší. Historická literatura jeho vznik datuje do konce 12. století. Původně románský svatostánek ovšem v průběhu 18. století prošel barokními přestavbami.

Krčmář připomíná, že se Jiřiště kromě podnětu k záchraně oltáře pod Bezdězem zasloužil o záchranu i jiných církevních památek. „Například kostelů v Bořejově a Kruhu a také o záchranu oltáře a oltářního obrazu v Oknech,“ dodává ředitel.

Kromě zrekonstruovaného oltáře v Bezdězu posílají památkáři za Liberecký kraj do soutěže ještě jeden významný objev a to gotické nástěnné malby v kostele sv. Havla v Ralsku-Kuřívodech.

Ze stěn a stropu v presbytáři vykukuje kousek hvězdného nebe. Mladší vrstva omítky odkryla část postavy archanděla Michaela vážícího duše hříšníků a svaté Doroty. Hvězdy pocházejí patrně z druhé poloviny 13. století. Výjevy svatých se datují do začátku 14. století.

Jestli památky z kraje zabodují v ceně Patrimonium pro Futuro, to bude známo v polovině v září.